G-20 Zirvesi Öncesi Rusya Devlet Başkanı Putin’den Önemli Açıklamalar

Şam yönetiminin kimyasal silah kullanımının kanıtlanması halinde askeri müdahaleye hayır demeyeceklerini belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  yarın başlayacak olan G 20 zirvesi öncesi AP ve Rus devlet televizyonu Birinci Kanal’a konuştu. Ancak bu operasyona Birleşmiş Milletler’in karar vermesi gerektiğini belirten Putin, kimyasal silah kullanımının kim tarafından gerçekleştirildiğinin net bir şekilde ispatlanmasına ihtiyaç olduğunu ve Moskova’nın da kararlı bir şekilde hareket etmeye hazır olduğunu belirtti.

 

“Suriye’de kimyasal silahların rejim tarafından kullanıldığının ispatlanması durumunda Moskova askeri operasyonun doğru olduğunu kabul eder mi?” sorusuna yanıt veren Putin, “Olabilir. Ancak, şunu hatırlatmak istiyorum. Kesin bir prensip var. Herhangi bir askeri müdahale ya da uluslararası hukuka göre bir ülkeye karşı güç kullanımı ancak Güvenlik Konseyi tarafından izin verilebilir. Bunun dışında herhangi bir güç kullanımını açıklayabilecek bir gerekçe yoktur. Bunları sadece saldırı olarak nitelenir.”  şeklinde açıklamalarda bulundu.

Putin, Rusya’nın silah satışının durdurulması ya da başka yaptırımlarla ilgili soruya ise şu şekilde yanıt verdi;“Kimyasal saldırının kim tarafından yapıldığını ortaya koyan objektif kanıtlar olursa, ne yapacağımızı siyasi olarak söyleyemeyiz. Prensipli bir duruşumuzun olacağını söyleyebiliriz. Vatandaşlara karşı kimyasal silah kullanma suçtur. Bunun gereğini yaparız.”dedi.

Teröristlerin kitle imha silahlarını yaptığına dair kanıtların olması durumunda ABD’nin teröristlere ne yapacağını soran Putin, “Bu teröristlerin sponsorları ne yapacak? Silah sevkiyatını durduracaklar mı? Onlara karşı askeri müdahale başlayacak mı?” eleştirisi getirdi.

Kimyasal saldırı görüntüleri şüpheli

Suriye’de kimyasal saldırı sonrası yaşamını yitiren çocukların yer aldığı görüntüleri değerlendiren Putin, “Çocukların kimyasal saldırı sonucu öldürüldüğü iddia edilen görüntüler korkunç. Ancak görüntüler saldırının kim tarafından yapıldığının cevabını vermiyor. El Kaide terör örgütünün montajı olduğu yönünde fikirler var. ABD yönetiminin de iyi bildiği gibi bu teröristler çok acımasızdır.” dedi. Putin görüntülere çok dikkatli baktıklarını, orada veli, aile ve doktorların olmamasının şüphe oluşturduğunu iddia etti.

Vladamir Putin, Rusya’nın Suriye’de silahlı çatışmaya müdahil olması konusunda ise  “Biz kesinlik Suriye’de herhangi bir çatışmanın tarafı olmadık ve olmayacağız…” dedi.

S-300 parçalarının bir kısmı Suriye’ye ulaştı

Rusya’nın Suriye’ye satışı gerçekleştirilen S-300 füze savunma sistemleri ile ilgili konuşan Putin, sistemin bir kısım parçalarının Şam’a teslim edildiğini, ancak tüm sevkiyatın tamamlanmadığını ifade etti. Moskova kalan kısımları da sonraki süreçte ulaştırmayı düşünüyor. Rusya askeri kaynaklar, sevkiyatın Şam yönetiminin ödeme yapmadığı gerekçesi ile gerçekleşmediğini açıklamıştı.

Vladamir Putin, G 20 zirvesi öncesi yaptığı bu açıklamalarda Rusya’nın askeri müdahaleye hayır demeyeceğinin sinyallerini verdi. Ancak bu durumun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin izni olmadan yapılmamasını aksi halde bu güç kullanımının saldırı olarak nitelendirilebileceğini belirtti. Dünya kamuoyunun da ilgisini çeken bu açıklamalar G 20 zirvesi öncesi akıllarda soru işareti bıraktı.

(TUİÇ Akademi, Rusya’nın Sesi, TürkRus, Haberus)

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...