Suriye Sorunu Rusya ile Enerji İlişkilerini Etkiler Mi?

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Ulusal  televizyona yaptığı açıklamada Türkiye ile Rusya’nın enerji ilişkilerinin Suriye Sorunu’ndan etkilenip etkilenmeme durumu konuşuldu. Bakan, petrolde fiyatların sürdürülebilir olmadığını belirterek, “Öngördüğün fiyatlarsa mutlaka eski halini alacağını, uluslararası siyasi istikrarsızlıklardan kaynaklanan yapının kendini bırakacağını umuyorum. En az 10 – 12 dolar daha düşüş olmalı.” şeklinde konuştu.

 

Taner Yıldız, Rusya ile Suriye konusunda farklı yaklaşımların olmasının her iki ülke arasındaki enerji ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi. Bakan Yıldız, “Şimdi her iki ülkenin de kurumsal hafızası enerji işleriyle, siyasi görüş ayrılıklarını ayırt edebilecek durumdadır. Suriye konusunda Rusya ile aynı şeyleri paylaşmadığımız aşikar, bundan sonra da aynı görüşleri paylaşmayabiliriz, aynı şeyleri düşünecek halimiz de yok, olmaya da bilir, ama buna rağmen doğalgazla alakalı ticarette bir hibe söz konusu değil. Biz, doğalgazı alıyoruz, karşılığında döviz ödüyoruz. Yani her iki ülkenin de çıkarlarını ön planda tutan konular var. Ham petrolle alakalı konular da öyle. İran büyük bir devlet. Türkiye’de büyük bir devlet. Her iki ülkenin tarihi bu konuları ayrıştırmayı aslında zorunlu hale getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

(TUİÇ Akademi, Gündem Rusya, 1News.com.tr, Haberus)

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...