Rusya’ya Doğalgaz Yatırımlarındaki Son Halka Fransa

Amerika ve İngiltere’den sonra Fransa’da Rusya’daki doğalgaz alanlarına 4 milyar dolarlık bir yardımda bulundu. Fransız Total şirketi, Rus doğalgaz şirketlerinden Novatek’in yüzde 12,08′lik hissesini 4 milyar dolara satın aldı. Yamal bölgesindeki doğalgaz yataklarındaki yatırımlara da yüzde 20 ortak olan Total, Novatek hisselerini önümüzdeki dönemde yüzde 19,4′e kadar çıkarabilecek.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in hazır bulunduğu Novo-Ogoryevo devlet rezidansındaki törende anlaşmayı Total’in CEO’su Cristophe de Margerie ve Novatek Başkanı Leonid Mihelson imzaladı.Ağırlıklı olarak kontrolün Hükümette olduğu doğalgaz şirketlerine, küçük oranlarda yabancı şirketlerin de alımına izin veriliyor. Moskova ise bunun karşılığında teknoloji transferi yapıyor.

Putin ve Novatek Ceo’su Margarie yaptıkları karşılıklı açıklamalar ile anlaşmanın iki ülkeye de fayda getireceğine inandıklarını belirttiler. İlerleyen günlerde Rusya’nın bu tip anlaşmaları sıklaştırabileceği tahmin ediliyor.

(tuicakademi – cihan) // Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...