”Salih’in Değil Anayasası, Kendisini Bile İstemiyoruz.”

Gösterilerin başladığı zamandan bu yana şimdiye kadar en kalabalığı yapılan bugünkü protestoda, onbinlerce kişi Tahrir Meydanı’nı doldururken, Sana Üniversitesi etrafındaki sokaklar da insanlarla doldu taştı.

Reuters muhabirleri başkentteki protestocu sayısını 40 bin civarı olarak verirken, başkentin güneyindeki Taiz ve İbb’de de onbinlerin yürüdüğü belirtildi. Ancak güneydeki liman kenti Aden’de de polisin gösteriyi dağıtmaya çalışırken güç kullandığı belirtildi.

Protestocular “geri dönüşsüz cuma” adını verdikleri bugünkü protestolarda, Salih’in verdiği yeni anayasa ve seçim reformu yapma sözüne pek itibar etmediklerini göstermiş oldular. Bir gösterici, “Biz girişim istemiyoruz, kendisinin gitmesini istiyoruz” dedi. Bir aşiret mensubu tarafından da “Tüm aşiretler olarak burada bu adamların gitmesini istiyoruz. Onlardan bıktık” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir hükümet yetkilisi de “Kitle sivil itaatsizliğiyle karşılaşmamız an meselesi. Salih muhtemelen olağanüstü hal ilan edecek, ancak kendisinin ayakta kalacağını zannetmiyorum” yorumunda bulundu.

(tuicakademi — ihlassondakika) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...