Suudi Arabistan’da Şiiler Ayaklanıyor!

Haftalardır Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı sarsan isyan dalgası sonunda Suudi Arabistan’a da ulaşmış görünüyor. Dün akşam ülkenin doğusunda Şiilerin çoğunluğu oluşturduğu bölgede gösteriler yapıldı.

Suudi güvenlik kuvvetlerinin demokratik reform çağrısıyla yapılması planlanan gösteriler öncesinde başkent Riyad çevresine konuşlandığı belirtiliyor. Görgü tanıklarının biilgilerine göre de özellikle alışveriş merkezleri ve anayolların etrafında coplar ve gözyaşartıcı gazlarla donanmış polislerin yer aldığı belirtildi.

Bunların yanı sıra, Katif şehrinde dün geceki gösteride, polisin kalabalığı dağıtmak için açtığı ateşte en az 3 kişinin yaralandığı, ateşin 10 dakika süreyle devam ettiği bildirildi. Bir görgü tanığı ise yaralı sayısının 12 olduğunu ve polisin protestocuları ayrıca copla dövdüğünü de anlattı.

Ülkede şimdiye kadar düzenlenen gösteriler, özellikle doğuda tutukluların serbest bırakılmasını isteyen Şiiler tarafından yapıldı. Ancak Facebook üzerinden örgütlenen eylemciler bugün başkent Riyad’da büyük bir gösteri çağrısında bulundu. Görgü tanıkları, 9 Şii tutuklunun serbest bırakılmasını isteyen tümü Şii 600-800 kişilik gösterici grubunun yürüyüşü sona ererken, askerlerin protestoculara ateş açmaya başladığını da sözlerine eklediler.

Gösterileri yasaklayan ve protestoların ülkedeki diğer kentlere yayılmasından endişe eden Içişleri Bakanlığı ise gösterilerin İslam’a ve toplumun değerlerine aykırı olduğunu söyledi.

23 milyonluk ülkenin yüzde 10’unu oluşturan Şiiler, kendilerine ayrımcılık yapıldığından, hükümet ve ordudaki önemli mevkilere getirilmediklerinden, ülkedeki zenginlikten eşit faydalanamadıklarından dolayı hükümeti şikayet etti.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...