Sarkisyan Obama’dan “Soykırım” Demesini İstiyor

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan İsviçre Cumhurbaşkanı Micheline Calmy-Rey ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ortak basın toplantısı düzenledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Serkisyan ABD Başkanı Barack Obama’ya, Ermenilerin ‘Soykırım Günü’ olarak adlandırdığı 24 Nisan’da yapacağı konuşmada, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıması çağrısında bulundu.

Ayrıca Sarkisyan bunu her yıl Amerikan başkanlarından tekrarlamalarını istedi. Şu ana kadar hiçbir Amerikan başkanı, 24 Nisan’da yaptıkları konuşmalarda ‘soykırım’ sözcüğünü ağızlarına almadı. ABD Başkanı Barack Obama, ilk göreve geldiği yılki konuşmasında “büyük felaket” anlamına gelen Ermenice bir ifade kullanmıştı. Geçen yıl ki konuşmasında ise Türkiye ve Ermenistan arasında yaşanan yakınlaşma sürecini teşvik edici ifadeler kullanmıştı.

Ermenistan’ı ziyaret eden İsviçre Cumhurbaşkanı Micheline Calmy-Rey ise, Erivan ve Ankara’dan normalleşme süreci ve ikili ilişkileri geliştirici diyalogu yenilemelerini istedi.

(tuicakademi-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...