Sarkisyan Obama’dan “Soykırım” Demesini İstiyor

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan İsviçre Cumhurbaşkanı Micheline Calmy-Rey ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ortak basın toplantısı düzenledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Serkisyan ABD Başkanı Barack Obama’ya, Ermenilerin ‘Soykırım Günü’ olarak adlandırdığı 24 Nisan’da yapacağı konuşmada, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıması çağrısında bulundu.

Ayrıca Sarkisyan bunu her yıl Amerikan başkanlarından tekrarlamalarını istedi. Şu ana kadar hiçbir Amerikan başkanı, 24 Nisan’da yaptıkları konuşmalarda ‘soykırım’ sözcüğünü ağızlarına almadı. ABD Başkanı Barack Obama, ilk göreve geldiği yılki konuşmasında “büyük felaket” anlamına gelen Ermenice bir ifade kullanmıştı. Geçen yıl ki konuşmasında ise Türkiye ve Ermenistan arasında yaşanan yakınlaşma sürecini teşvik edici ifadeler kullanmıştı.

Ermenistan’ı ziyaret eden İsviçre Cumhurbaşkanı Micheline Calmy-Rey ise, Erivan ve Ankara’dan normalleşme süreci ve ikili ilişkileri geliştirici diyalogu yenilemelerini istedi.

(tuicakademi-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...