Hindistan’da Nüfus 1,21 Milyara Ulaştı

Hindistan’da nüfus, 2011 sayım sonuçlarına göre son on yılda 181 milyon artarak 1,21 milyara ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya, Brezilya, Pakistan ve Bangledeş’in toplam nüfusundan daha fazla olan Hindistan’ın geniş yüzölçümü ve çoğul kültürü nedeniyle sayım işlemi zorlu bir süreç. Bu süreci zorlaştıran en önemli etkenlerden bir kısmının milyonlarca evsiz kişi, okuma yazma bilmeyenlerin oranının yüksek oluşu ve ülkenin çeşitli bölgelerindeki Maocu isyancı gruplar olduğu belirtiliyor.

Hindistan’da yapılan bir araştırmaya göre ülkenin büyümesini tehdit eden ve milyarlarca dolar zarara sürükleyen bir diğer konu da yolsuzluk. KPGM danışmanlık şirketi araştırmada ülkede yolsuzluğun ulaştığı boyutların dış sermayeyi Hindistan’da yatırım yapmaktan alıkoyduğunu belirtirken meydana gelen büyük dolandırıcılık vakalarının patlamaya hazır siyasi/ekonomik sorunlar meydana getireceği bildiriliyor.

Hükümeti eleştirenler, yaşanan skandalların Başbakan Manmohan Singh iktidarının yolsuzluk kültürüne işaret ettiğini belirtirken yorumlara tepkiyle yaklaşan Singh’in mecliste yolsuzluk iddialarının incelenmesi için komisyon kurduğu belirtiliyor. İddialar arasında milyar dolarlık bir telekom skandalı, savaşta eşlerini kaybeden kadınlar için tahsis edilen evlerin devlet memurlarına verilmesi gibi olaylar mevcut.

(tuicakademi-bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...