Rasmussen’den Silah Yardımına Tepki

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Libya’da isyancılara yönelik silah yardımına karşı çıktığını belirtirken, NATO’nun görevinin Libya halkını silahlandırmak değil korumak olduğunu vurguladı. İsyancıların silahlandırılması yönünde yakın zamanda açıklamalar yapan ABD ve İngiltere’nin tutumuyla çelişen ifadelerde bulunan Rasmussen, NATO’nun Libya operasyonunun uçuşa yasak bölge, silah ambargosunun denetlenmesi ve Kaddafi’ye bağlı güçlerin sivillere saldırıların önlenmesi konularını kapsadığını dile getirdi.

NATO’nun Libya operasyonunda kaç uçak ve ne kadar personelin yer alacağı henüz açıklanmazken, operasyonu Napoli’deki hareket merkezinden Kanadalı Korgeneral Charles Bouchard’ın komuta edeceği biliniyor. Bombardıman, yakıt ikmal, erken uyarı ve keşif uçağının yanı sıra arama ve kurtarma ekiplerinin gerekliliği uzmanlar tarafından açıklanırken, bu uçak ve helikopterler NATO’nun Akdeniz’deki üstlerinde konuşlanacak. Türkiye, komutayı NATO’nun devralmasına ‘Libya kaynaklarının birilerine dağıtılmaması, operasyonun işgale dönüşmemesi ve Libyalıların geleceğini belirlemelerine fırsat verilmesi’ gibi bazı şartlar mahiyetinde destek veriyor.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...