Sarkisyan’dan Türkiye’ye Suçlama

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan İsviçre’ye yaptığı ilk resmi ziyaretinde, “2009 yılında Zürih’te imzalanan protokollerin sonuçlanmamasının sorumlusu Türkiye’dir. ” dedi.

İsviçre Cumhurbaşkanı Micheline Calmy Rey’in geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Erivan ziyaretinden sonra Bern’e resmi ziyarette bulunan Sarkisyan her iki ülke ilişkilerinin son zamanlarda geliştiğinin mesajını verdi.

Yapılan ikili görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen iki cumhurbaşkanına yöneltilen soruların çoğunluğu Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin son durumuydu.

Her iki ülkenin yaptığı görüşmelerde arabulucu ülke olan ve Zürih protokollerinin imzalanmasında önemli bir rol oynayan Micheline Calmy Rey sorulan sorulara karşı tarafsız kalırken Sarkisyan gelinen durumda Türkiye’yi sorumlu tutarak, “Protokollerin donmasının nedeni Türkiye’dir. Türk hükümeti anlaşmazlığı Ermenistan ve diaspora arasına atıyor. ” dedi.

Ülkesinin Türkiye ile ilişkilerinde İsviçre’nin arabuluculuğunun devam etmesini arzuladıklarını ifade eden Sarkisyan’a Calmy Rey’in cevabı olumlu olmadı. İsviçre’nin rolünün 10 Ekim 2009 yılında imzalanan protokolle sona erdiğini söyleyen Calmy Rey yine de kapıları tamamen kapatmadı. Calmy Rey, İsviçre’nin imzalanan anlaşma neticesinde prosedürlerin devam etmesi taraftarı olduklarını ve bu konuda her iki ülkeyi teşvik ettiklerini belirtti.

(tuicakademi-cha)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...