Seçim Kampanyasında Sadece Bulgarca Kullanılacak

Bulgaristan’da önümüzdeki yaz yapılacak olan genel seçim kampanyalarında dil olarak sadece Bulgarca kullanılacağının kabul edildiği bildirildi. Parlamentonun Seçim Kanunu’ndaki değişiklik teklifini reddettiği ifade edildi.

Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşları parlamentoda temsil eden Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH), mitinglerde yapılan tercüme hatalarını önlemek için başka bir dil de kullanılmasını önermişti. Mecliste konuşan HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan, bu oylamayla Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin(PACE) kararına karşı gelindiğini aktardığı belirtildi. Lütvi Mestan’ın, bir kez daha bu konuda oylama istediği açıklandı. Yapılan oylama sonucuna göre meclis, 92 “hayır” ve 21 “evet” ile seçim kampanyasında anadilde konuşulma tasarısını kabul etmediğini bildirdi.

Çıkan sonuçlar karşısında bir açıklamada bulunan Milletvekili Ünal Lütfi, PASE’nin son oturumundaki kararda, seçmenlerin söz konusu olduğu ve gerek duyulduğunda seçim kampanyalarında anadilin yasaklanmaması gerektiğini söylediği dile getirildi.

(TUİÇ Akademi, Zaman)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...