Senegal: Öğrenciler Grevde

15 Mayıs Salı günü, Saint-Louis’deki (UGB) Gaston-Berger Üniversitesi kampüsünde polisle çatışan bir öğrencinin ölümünden sonra, Senegal’de çeşitli şehirlerde şiddetli çatışmalar patlak verdi. Öfke, ülkedeki Bambey ve Ziguinchor gibi diğer üniversitelere hızla yayıldı. Başkent Dakar’da çatışmalar öğrencilerle polis arasında en yoğun olanıydı.

Başkentin ana caddelerinden birine erişimin engellendi. Paletler ve taş bloklardan oluşan derme çatma barikatlarıyla, sopalarla ve demir çubuklarla donanmış yüzlerce göstericiyle buluştu. Birkaç arabaya taş atıldı ve en az bir polis aracı yakıldı, üniversite Cheikh-Anta-Diop kampüsü ise göz yaşartıcı gaz bulutlarıyla kaplıydı.

Saint-Louis öğrencilerinin koordinasyonu “sınırsız grev” sloganını sürdürdü. “Bizim taleplerimiz sadece rektörümüzün ve Crous’un yönetmeninin ayrılışıyla ilgili değildi” açıklamasında bulunuldu. Özel radyo Future Media’da koordinatör yetkili Cheikh Anta Diallo“Grev devam ediyor” dedi.

İkinci olarak grev, bursların ödenmesinin gecikmesi ile ilgili. Gecikmeyi protesto eden UGB öğrencileri, üniversite restoranlarında para ödemeden hizmet almak istedi. Rektör, yetkililere göre huzursuzluğu tetikleyen bu eylemi engellemek için polise başvurmuştu. Yılın başından bu yana, öğrenciler burslarının ödenmesini talep ediyor.

Eğitim kurumlarında öğrencilere yönelik aksaklıkların minimuma indirilmesi uzun vadede ülke durumunu olumlu etkileyecektir. Zorunlu temel hizmet olan eğitimin ön planda bulundurulması kalkınmış bir ülke olmanın başlıca kriterlerinden biridir.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...