Senegal’de Mason Kongresi’ne İzin Çıkmadı

Batı Afrika ülkesi Senegal’de kongre yapma talebinde bulunan Mason locasının “Mason Kardeş Malagaş ve Afrikalıların Hümanist Buluşması” (REHFRAM) isteği reddedildi.

Afrika ve Madagaskar’da “REHFRAM” olarak bilinen, 2-3 Şubat tarihleri ​​arasında Dakar’da gerçekleşmesi planlanan Mason toplantısına Senegal’den ret cevabı geldi. Mason buluşmalarının, ülkedeki dini örgütlerin baskıları nedeniyle bundan sonra Senegal’de yer almayacağının altı çizildi. Senegal’in bu reddi üzerine, Masonlar 26. Mason Kardeş Malagaş ve Afrikalıların Hümanist Buluşması (REHFRAM) için başka bir yer seçmek zorunda kaldılar.

Yaklaşık 60 İslam derneğinin koalisyonu ve “Değerlerimizi birlikte korumak” platformu bir toplantı düzenleyerek “Masonluk” tutumuna şiddetle karşı çıktı. Bu gizli kamusal toplulukların, özgürlükleri koruma bahanesiyle kürtaj ve eşcinsel evlilikler gibi doğal olmayan sendikaları sinsi bir tavırla teşvik ettiğini belirtti.

Afrika’da Masonluğun kurulması, 18. yüzyılın sonuna kadar uzanmakla birlikte tüm kıtaya yayılmıştır ancak iyi bir üne sahip değildir. Birkaç Afrika ülkesinde (Müslüman, Hıristiyan veya Animist) Masonlar şeytanın takipçileri olarak görülüyor.

Afrikalılar, sorunların veya dini tartışmaların ötesinde Masonluğu bazı Afrikalı diktatörlerin sığınağı olarak tanımlıyor. “Onların (Masonlar) evrenin yapıcıları olduklarını duydum. Fakat kim Masonluğun içini görebiliyor? Bu diktatörler Afrikalılara kötü muamele ediyorlar. Böyle bir dine inanmamı nasıl istiyorlar?”

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...