Sırbistan ve Hırvatistan Arasındaki Kriz Büyüyor

   Sırbistan, Hırvatistan Savunma Bakanı Damir Krsticevic’ in Sırbistan’ın mevkidaşı olan Alexander Vulin’ i görevden almasına tepki olarak ,Krsticevic’ in ülkeye girişini yasakladı. Bu karşılıktan sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşeceği kesin. Sırbistan’ın perşembe günü yaptığı açıklamada Sırbistan Savunma Bakanı Vulin’in Zagreb’e girişinin engellenmesi yönündeki resmi karara tepki göstermede gecikmedi. Misilleme olarak Hırvatistan Savunma Bakanı Krsticevic’ in de, ülkeye girişi engellendi.

 Sırbistan yaptığı basın açıklamasında, Hırvatistan’ ın bu tutumunun Avrupalı değerlere aykırı bir hareket olduğunu da söyledi. Hırvatistan ise, Vulin’ in Jasenovac’ daki İkinci Dünya Savaşı kampındaki kurbanların resmi anma törenine katılmasını yasakladı ve Vulin’ in ifadelerini Hırvatistan’ın egemenliğini inkar etme girişimi olarak değerlendirdi. Vulin ise, bu sözlere tepki gösterdi ve Jasenovac’ da ki anma törenine katılımının Sırp Ordusunun üst düzey bir komutanın ve Cumhurbaşkanı Alexander Vuçiç’ in kararı olduğunu söylemiştir.

 

Sırbistan, Hırvatistan’ ın kararına olan tepkisi pazartesi günü Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic tarafından açıklandı. Sırp hükümeti bir oturum öncesi yaptığı açıklamada, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic’ in Sırbistan ile iş birliği yapmaya istekli olduğunu fakat Vulin’ in yasağını da kaldırmayacaklarını belirttiklerini söyledi.

   Hırvatistan’ ın yaptığı açıklamalara bakacak olursak ,iş birliğine açık olsa da kendi çıkarlarından taviz vermeyeceğini görebiliriz. Sırbistan ise Hırvatistan’ ın diplomatik adımlarını karşılıksız bırakmayacaktır. Sırbistan’ ın Avrupa Birliği aday ülkelerinden olması ise kararlarını AB’ ye göre alacak yorumlarını yaptırabilir.

 

Ecenaz TERZİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.