Sırbistan ve Hırvatistan Arasındaki Kriz Büyüyor

0
140

   Sırbistan, Hırvatistan Savunma Bakanı Damir Krsticevic’ in Sırbistan’ın mevkidaşı olan Alexander Vulin’ i görevden almasına tepki olarak ,Krsticevic’ in ülkeye girişini yasakladı. Bu karşılıktan sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşeceği kesin. Sırbistan’ın perşembe günü yaptığı açıklamada Sırbistan Savunma Bakanı Vulin’in Zagreb’e girişinin engellenmesi yönündeki resmi karara tepki göstermede gecikmedi. Misilleme olarak Hırvatistan Savunma Bakanı Krsticevic’ in de, ülkeye girişi engellendi.

 Sırbistan yaptığı basın açıklamasında, Hırvatistan’ ın bu tutumunun Avrupalı değerlere aykırı bir hareket olduğunu da söyledi. Hırvatistan ise, Vulin’ in Jasenovac’ daki İkinci Dünya Savaşı kampındaki kurbanların resmi anma törenine katılmasını yasakladı ve Vulin’ in ifadelerini Hırvatistan’ın egemenliğini inkar etme girişimi olarak değerlendirdi. Vulin ise, bu sözlere tepki gösterdi ve Jasenovac’ da ki anma törenine katılımının Sırp Ordusunun üst düzey bir komutanın ve Cumhurbaşkanı Alexander Vuçiç’ in kararı olduğunu söylemiştir.

 

Sırbistan, Hırvatistan’ ın kararına olan tepkisi pazartesi günü Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic tarafından açıklandı. Sırp hükümeti bir oturum öncesi yaptığı açıklamada, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic’ in Sırbistan ile iş birliği yapmaya istekli olduğunu fakat Vulin’ in yasağını da kaldırmayacaklarını belirttiklerini söyledi.

Sponsorlu

   Hırvatistan’ ın yaptığı açıklamalara bakacak olursak ,iş birliğine açık olsa da kendi çıkarlarından taviz vermeyeceğini görebiliriz. Sırbistan ise Hırvatistan’ ın diplomatik adımlarını karşılıksız bırakmayacaktır. Sırbistan’ ın Avrupa Birliği aday ülkelerinden olması ise kararlarını AB’ ye göre alacak yorumlarını yaptırabilir.

 

Ecenaz TERZİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here