Finlandiya ‘’Asgari Vatandaşlık Maaşı Uygulaması’ Kalkıyor

2017’nin başından beri vatandaşlık maaşı sistemini deneyen Finlandiya hükümeti, iki bin işsizin ayda 560 euro maaş aldığı vatandaşlık maaşı projesini yürürlükten kaldırıyor.

          Geçtiğimiz yılın başından beri Finlandiya’nın sosyal güvenlik kurumu Kela tarafından rastgele şekilde seçilen 25-58 yaşları arasındaki iki bin Finlandiyalı vatandaş, her ay vergiden muaf şekilde  karşılıksız olarak hükümetten 560 Euro maaş alıyor. Yaklaşık iki bin işsiz vatandaşın faydalandığı bu sistemin gelecek sene kaldırılacağı belirtildi. Ancak projenin önemli isimlerinden olan Finlandiya Sosyal Güvenlik Kurumu Kela’dan araştırmacı Prof. Olli Kangas, “Hükümette projeye devam etme isteği buharlaşıyor. Deney için gereken ek para talebini reddettiler” açıklamasında bulundu.

2017’de uygulanmaya başlayan ve tüm dünyada büyük ses getiren, işsiz kişilerin daha hızlı iş bulmasını sağlamak, onlara mesleki eğitim imkânı sunmak ve bürokrasiyi ortadan kaldırmak gibi amaçları olan sistemin devlete olan maddi yükü de tartışma konusu. Sistemden iki sene de olsa yararlanan Finlandiyalılar ise uygulama süresinin çok kısa olduğunu ve bu şekilde sağlıklı bir sonuç elde edilemeyeceğini savunuyor.

Finlandiya hükümetinin vatandaşlık maaşı denemesi, insanları iş aramaya teşvik edecek şekilde yeniden düzenlenmesinin yollarını ararken projenin bu yılın ardından sona ereceğini ve pilot uygulamanın sonuçlarının 2019’un sonuna doğru açıklanacağı belirtildi.

 

Halil ÇANKAYA

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...