AB’de, Macaristan Tartışması Sürüyor

Avrupa Birliği ile Macaristan arasında ipler iyice gerilmiş durumda.  Macaristan’ın AB Konseyinde oy hakkının askıya alınmasına kadar götürebilecek süreç, Brexit sonrası AB’de ki en ciddi gerginlik oldu. Bu zorlu görünen süreç, Macaristan’a AB fonlarının durdurulması gibi yaptırımlar ile sonuçlanabilir.

         Avrupa Parlamentosunun (AP) Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi (LIBE), “hukukun üstünlüğünü ihlal ettiği” gerekçesiyle Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyindeki oy hakkının elinden alınmasını öngören 7. maddenin işletilmesini görüştü. AB hukukunun Macaristan’da nasıl uygulandığını ve hükümetin Macar halkına muamelesini de gözlemlediklerini vurgulayan AP Yeşiller Partisi Milletvekili Hollanda kökenli Judith Sargentini, “Sonuç olarak AB Macaristan’a karşı harekete geçmelidir.” dedi.

Komite’ de görüşülen taslak karar metninde, “AB, Macaristan’ın Konsey’deki oy hakkını elinden alınmasıyla sonuçlanabilecek süreci başlatmalı çünkü diğer önlemler Macaristan’ın demokraside geri gidişini önleyemedi.” ifadelerine yer verildi. Taslak metninde, Macaristan’ın “AB’nin demokratik değerlerinin ihlal edilmesi konusunda ciddi bir risk oluşturduğu” belirtildi.

         LIBE’nin hazırlayacağı rapor AP’de kabul edilirse konu AB Bakanlar Konseyine gelecek. Bunun yanı sıra, karar tasarısının genel kurulda kabul edilmesi pek mümkün gözükmüyor. Tasarı AP’de kabul edilse bile AB Konseyi’ndeki oylamada Polonya’nın daha önce böyle bir kararı veto edeceğini açıklaması nedeniyle 7. maddenin Macaristan için uygulamaya geçirilmesi imkânsız gibi görünüyor.

Kararın onaylanması halinde ise Macaristan’a AB fonlarının durdurulması ya da oy hakkının askıya alınması gibi yaptırımlar söz konusu olacak.

 

Halil ÇANKAYA

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynak:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...