Belçika Yargıtayı’ndan PKK Aleyhinde Karar

0
53

Belçika Yargıtay’ı, alt mahkemenin “PKK’lıların terörden yargılanamayacağı” yönündeki kararını bozdu.

Davanın başından bu yana PKK bağlantılı isimlerin terör yasası çerçevesinde yargılanması gerektiğini savunan Belçika Federal Savcılığı ve davaya müdahil taraf olarak katılan Türkiye’nin, temyiz başvurusu bağlamında alınan karar çerçevesinde dosya iddianame odasına geri gönderildi. Dosya bu kez bir önceki süreçte görev alan yargıçlardan farklı isimler tarafından ele alınacak. Yargıtay’ın gerekçeli kararını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

Belçika yargısı, 2016’daki kararında, ‘Türkiye’de silahlı mücadele ortamı olması nedeniyle PKK’nın eylemlerinin terör yasaları kapsamında yargılanamayacağına’ hükmetmişti. Bu karara Federal Savcılık tarafından yapılan itiraza rağmen ilk karar 2017’de onanmıştı. Bu onamadan sonra ise temyiz süreci başlatıldı.

İddianamede, PKK üyelerinin, Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden ayırarak Belçika’nın yanı sıra Yunanistan ve Irak’taki kamplarda eğitim verdiği suçlaması yer alıyordu. Sahte evrak düzenlemek ve haraç toplamak da iddianamenin unsurları arasındaydı.

Sponsorlu

İlk kararın onanması, sanıkların avukatları tarafından, “Türkiye’de yaşananın uluslararası niteliği olmayan silahlı mücadele olduğunun, dolayısıyla PKK’nın da terör örgütü olmadığının teyidi” olarak yorumlanmıştı. Avrupa Birliği’nin listesinde olan PKK, Belçika tarafından da terör örgütü olarak tanınıyor.

 

Gözde Nur MERAL

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

 

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here