Danimarka Başbakanı, Theresa May ile Görüştü

Theresa May ile birlikte ortak bir basın toplantısında konuşan Danimarka başbakanı Lars Lokke Rasmussen, Brexit’in iki ülke arasında ticaret yapmak için “daha çok bürokrasi” yaratacağını söyledi. Rasmussen,“Gerçekçi olmalıyız ve değişikliklerin olacağını kavramak zorundayız” dedi.

“Tek piyasayı oluşturmamızın ve tek pazarın bütünlüğüne saygı duymamızın bir nedeni var. Maalesef gelecekte daha fazla bürokrasi olacak.”

İngiltere Başbakanı Brexit’e hitaben yaptığı konuşmada, “ekonomik ortaklığın neler kapsayabileceği konusunda iddialı” olduğunu belirterek, “İngiltere için iyi bir anlaşma da AB27 için iyi olacak” dedi.

Başbakan Lars Lokke Rasmussen, Danimarka’nın İngiltere’deki Salisbury kasabasında eski bir casusun zehirlenmesiyle ilgili diplomatik anlaşmazlığında Danimarka’nın desteğini vurguladı.

Rasmussen, İngiltere başbakanı Theresa May ile Kopenhag’da bir araya geldikten sonra yaptığı açıklamada, “Birleşik bir cephe göstermemiz ve suçluları hesaba katmamız önemlidir.” dedi.

Rasmussen, “Danimarka ve Almanya arasındaki arkadaşlık ve ortaklık kendi içinde bir sınıftır. Danimarka, Danimarka endüstrisi ve Danimarka işleri için şarttır.” “Birleşik Krallık AB’deki sandalyesini terk ederken Danimarka önemli bir müttefiği kaybedecek. Bu nedenle, çıkarlarımızı paylaşan AB ülkeleriyle yaptığımız ortaklıklara uyum sağlamalı, bunları geliştirmeliyiz.” dedi.

 

Gamze AZMAN 

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...