Danimarka Başbakanı, Theresa May ile Görüştü

0
75

Theresa May ile birlikte ortak bir basın toplantısında konuşan Danimarka başbakanı Lars Lokke Rasmussen, Brexit’in iki ülke arasında ticaret yapmak için “daha çok bürokrasi” yaratacağını söyledi. Rasmussen,“Gerçekçi olmalıyız ve değişikliklerin olacağını kavramak zorundayız” dedi.

“Tek piyasayı oluşturmamızın ve tek pazarın bütünlüğüne saygı duymamızın bir nedeni var. Maalesef gelecekte daha fazla bürokrasi olacak.”

İngiltere Başbakanı Brexit’e hitaben yaptığı konuşmada, “ekonomik ortaklığın neler kapsayabileceği konusunda iddialı” olduğunu belirterek, “İngiltere için iyi bir anlaşma da AB27 için iyi olacak” dedi.

Başbakan Lars Lokke Rasmussen, Danimarka’nın İngiltere’deki Salisbury kasabasında eski bir casusun zehirlenmesiyle ilgili diplomatik anlaşmazlığında Danimarka’nın desteğini vurguladı.

Sponsorlu

Rasmussen, İngiltere başbakanı Theresa May ile Kopenhag’da bir araya geldikten sonra yaptığı açıklamada, “Birleşik bir cephe göstermemiz ve suçluları hesaba katmamız önemlidir.” dedi.

Rasmussen, “Danimarka ve Almanya arasındaki arkadaşlık ve ortaklık kendi içinde bir sınıftır. Danimarka, Danimarka endüstrisi ve Danimarka işleri için şarttır.” “Birleşik Krallık AB’deki sandalyesini terk ederken Danimarka önemli bir müttefiği kaybedecek. Bu nedenle, çıkarlarımızı paylaşan AB ülkeleriyle yaptığımız ortaklıklara uyum sağlamalı, bunları geliştirmeliyiz.” dedi.

 

Gamze AZMAN 

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here