Romanya’dan Elçilik Krizi

0
81

 

   Romanya’ nın merkez sağın temsilcisi olan  Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Cuma günü Sosyal Demokrat Başbakan Vorica Dancila’ yı, Cumhurbaşkanlığı’ nda düzenlenecek bir toplantıya davet etmesi ve Dancila’ nın da toplantıya katılmayı reddetmesi üzerine Romanya’ da ki gerginliklerin fitili ateşlenmiş oldu. Gerginliğin sebebi, Tel-Aviv’ deki elçiliğin Kudüs’ e taşınması üzerineydi. Viorica Dancila, Iohannis’ ten izinsiz bir şekilde İsrail’ i ziyaret etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Iohannis, Dancila’ nın istifasını istedi. Iohannis, Viorica Dancila’ ya artık güveni kalmadığını, ‘’kamuoyu önünde başbakanlık yapamayan birinin istifa etmesini istiyorum’’ dedi.

   Cumhurbaşkanı ve Hükümetin arasını açan sebebin Dışişleri Bakanlığınca imzalanan ve Tel Aviv’ deki elçiliğin Kudüs’ e taşınmasını öngören memerandum olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Iohannis konuyla ilgili olarak, ‘’uluslararası hukukun ihlali olacağı’’ gerekçesiyle elçiliğin Kudüs’ e taşınmasına itiraz etti. Memerandumun içeriğinin açıklanmaması ise tepkilerin büyümesine neden oldu. Kamuoyunda tartışmalar sürerken, Başbakan Viorica Dancila ve Sosyal Demokrat Parti lideri Liviu Dragnea,ani bir kararla İsrail’ e gitti. Ziyaret sırasında Dragnea’ nın ve Dancila’ nın elçiliğin taşınmasıyla ilgili tartışmaları sonlandıracaklarına dair söz verdikleri öğrenildi. Bu olayla birlikte ilişkiler iyice gergin bir hal aldı. Liviu Dragnea’nın yaptığı bir diğer açıklamasında ise mali ve ekonomik politikaların yönetilemediğini ve bundan sorumlu olan kişilerin ise Cumhurbaşkanlığı ve bankalar olduğunu belirtti. Enflasyonun yükselişi için bankalara yüklendi.

İstifa çağrısında bulunulsa bile Romanya anayasasına göre, başbakanı görevden alma yetkisi parlamentoda. Hükümetin düşmesi için,muhalefetin vereceği gensorunun parlamentodan sayıca çoğunluk alarak geçmesine bağlı.

Sponsorlu

 

Ecenaz TERZİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

Kaynak:

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here