Romanya’dan Elçilik Krizi

 

   Romanya’ nın merkez sağın temsilcisi olan  Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Cuma günü Sosyal Demokrat Başbakan Vorica Dancila’ yı, Cumhurbaşkanlığı’ nda düzenlenecek bir toplantıya davet etmesi ve Dancila’ nın da toplantıya katılmayı reddetmesi üzerine Romanya’ da ki gerginliklerin fitili ateşlenmiş oldu. Gerginliğin sebebi, Tel-Aviv’ deki elçiliğin Kudüs’ e taşınması üzerineydi. Viorica Dancila, Iohannis’ ten izinsiz bir şekilde İsrail’ i ziyaret etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Iohannis, Dancila’ nın istifasını istedi. Iohannis, Viorica Dancila’ ya artık güveni kalmadığını, ‘’kamuoyu önünde başbakanlık yapamayan birinin istifa etmesini istiyorum’’ dedi.

   Cumhurbaşkanı ve Hükümetin arasını açan sebebin Dışişleri Bakanlığınca imzalanan ve Tel Aviv’ deki elçiliğin Kudüs’ e taşınmasını öngören memerandum olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Iohannis konuyla ilgili olarak, ‘’uluslararası hukukun ihlali olacağı’’ gerekçesiyle elçiliğin Kudüs’ e taşınmasına itiraz etti. Memerandumun içeriğinin açıklanmaması ise tepkilerin büyümesine neden oldu. Kamuoyunda tartışmalar sürerken, Başbakan Viorica Dancila ve Sosyal Demokrat Parti lideri Liviu Dragnea,ani bir kararla İsrail’ e gitti. Ziyaret sırasında Dragnea’ nın ve Dancila’ nın elçiliğin taşınmasıyla ilgili tartışmaları sonlandıracaklarına dair söz verdikleri öğrenildi. Bu olayla birlikte ilişkiler iyice gergin bir hal aldı. Liviu Dragnea’nın yaptığı bir diğer açıklamasında ise mali ve ekonomik politikaların yönetilemediğini ve bundan sorumlu olan kişilerin ise Cumhurbaşkanlığı ve bankalar olduğunu belirtti. Enflasyonun yükselişi için bankalara yüklendi.

İstifa çağrısında bulunulsa bile Romanya anayasasına göre, başbakanı görevden alma yetkisi parlamentoda. Hükümetin düşmesi için,muhalefetin vereceği gensorunun parlamentodan sayıca çoğunluk alarak geçmesine bağlı.

 

Ecenaz TERZİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

Kaynak:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...