Sırp Cumhuriyeti’nde Protesto

İlk olarak Hırvatistan’da Banja Lukalı 20 yaşındaki Stefan Filipoviç öncülüğünde, 19 Mart’ta 500 kişinin katılımı ile gerçekleşen protesto gösterileri Bosna-Hersek’te de görülmeye başlandı.  Sırp Cumhuriyeti’nde (SC) sosyoekonomik duruma karşı düzenlenen protestoda Filipoviç, SC Cumhurbaşkanı Milorad Dodik’in protesto düzenlenmesi halinde terhis edilmiş askerlerin tüm sosyal yardımları keseceğine yönelik açıklamasını ahlaksızca bulduğunu dile getirdi.

Göstericiler, SC parlamentosu temsilcilerinin maaşlarının %30 oranında düşürülmesi ve elde edilecek tasarrufun mağdur durumdaki vatandaşlara yardım edilmesinde kullanılmasını talep ettiler. SC Meclis Başkanı İgoy Radoyciç, belli sivil göstericiler ekonomik ve sosyal sıkıntılardan ötürü protestolar düzenlerken, bu gösterilere sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve öğrenci örgütlerinin katılmadığına dikkat çekerken, hükümetten yapılan açıklamalarda Facebook aracılığıyla yapılan gösterilerin başkalarını menfaatlerinin temsili olup olmadığının sorgulanacağını belirtildi.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...