Suriye’ye Destek; Arap Parti ve Federasyonlardan!

Arap parti ve federasyonlar, Suriye’nin güvenliğini ve istikrarını hedef alan bir dış komploya maruz kaldığını belirttiler.

Bu bağlamda Lübnan eski başbakanlarından Selim el-Hus, Suriye otoritelerinin yaşadığı hassas süreçle mücadele çerçevesinde aldığı icraatların ciddiyet kapsamında ve etkinlik açısından rahatlatıcı olduğunu ve takdiri hak ettiğini ifade etti.

El-Hus dün yaptığı bir açıklamada tüm bu icraatlar Suriye yönetiminin; Arap ülkeleri, istikrarları ve güvenliğine karşı hazırlanan komploların tehlikesini ne kadar ciddi ve dakik bir şekilde idrak ettiğini kanıtladığını söyledi. Bu bilgeli çizginin ve etkin yönelimin start edilmesinde asıl katkı sahibinin Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad olduğunu ifade eden el-Hus, sonuç olarak Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanmasıyla birlikte millete karşı hazırlanan komploların yolu kesilmesi temennilerinde bulundu.

Öte yandan Uluslararası Arap İşçi Sendikaları Federasyonu Suriye halkının; ulusal güvenliğini, istikrarını ve selametini hedef alacak tüm fitne ve planları başarısızlığa uğratma gücüne sahip olduğunu belirtti. Ayrıca federasyon yayınladığı bildiride, yapılan medyatik seferberlik ve bazı medya kanallarının yaptıkları provokasyonun aralarında İsrail olmak üzere dış ajandalara bağlı olduğunu da belirtti.

Suriye’nin bölgesel ve uluslararası konumunun yanında istikrar ve güvenliğini, meşru direnişe verdiği desteği hedef alan bir dış komplonun bulunduğuna dikkat çeken federasyon; mantık, diyalog ve bilincin düşmancıl planları başarısızlığa uğratacağını ifade etti.

Arap Çitçiler ve Tarım Dayanışmaları Federasyonu ise yayınladığı benzer bildiride; son olarak Suriye’de ilan edilen kararnameler ve yasamalar paketine dikkat çekerek, halkın haklı talepleri ile halk arasında ayrım ve fitne yaratma çabaları arasındaki farkın gözetlenmesi gereğine vurgu yaptı.

Suriye’nin ulusal ve milli tutumlarının bedelini istikrarından, güvenliğinden ve evlatlarının kanından ödediğinin ifade edildiği bildiride, öne sürülen hedeflerin gerçeğini bu amaçlı hamleden ayırma öneminin altını çizdi. Aynı zamanda medya özgürlüğü perdesinin arkasında fitne yaratamaya ve alevlendirmeye çalışan bir kısım kanalların yalanlarını ortaya çıkarma önemini vurguladı.

Ürdün İlerici Arap Baas Partisi de; Suriye’nin, güvenlik ve istikrarını hedef alan İsrailli ve ABD’li bir komployla karşı karşıya olduğunu söylerken yayımlanan bildiride, Suriye’nin milli ve ulusal tutumlarından hiç bir ödün vermediğini meşru Arap direnişinden bir çok kimsenin vazgeçtiği bir zamanda Suriye’nin hiç bir destek ve çabayı esirgemediğini vurguladı.

Suriye’nin bu tutumlarına cevap olarak düşmanlarının silahlı çeteleri harekete geçirdiğini ifade edilen bildiride, yaptıkları kaos ve yağmalama eylemeleriyle Suriye’nin istikrarını ve portresini bozmaya çalıştıklarını, fakat başaramadıkları kaydedildi.

Diğer yandan Suriye Milli Sosyalist Partisi yayınladığı bildiride; bölgedeki hareketlenmeler ve değişimin çıkarlarının ters yönünde ilerlediğini idrak eden düşmanların güçlü mekanı Suriye’de direniş projesini hedef alarak sahtekarlık, yalan ve batıl çalışmalar operasyonunda sahip olduğu vesileleri ve imkanları kullanmaya çalıştığını açıkladı.

Bildiride; toplumsal birliğin ahlaki, uygar ve çeşitli niteliklerden oluşan dokusunun tüm hassas süreçlerde bozguna uğratılmak için yoğun çabalara maruz kaldığı açıklandı.

(tuicakademi — SANA) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...