Sırp Savunma Bakanının Sözleri Ortalığı Karıştırdı

Sırbistan Başbakanı Alexander Vucic’in Hırvatistan’a gerçekleştireceği iki günlük ziyareti öncesinde Sırbistan Savunma Bakanı tarafından söylenen sözler Hırvatistan gündeminin önemli konuları arasına girdi.

Sırp Bakan Aleksandar Vulin, Ustaşa zihniyetinin ve Ustaşaların, Hırvatistan siyaseti ve günlük hayatını hiç terk etmediğini söyledi ve Vucic’in Hirvatistan’a ziyaretini gerçekleştirmesi durumunda Zagreb’in meydanlarında toplanan Ustaşalar tarafından karşılanacağını dile getirdi.

Vulin’in bu sözleri Hırvatistan Hükümeti tarafından kınandı. Parlamento sözcüsü Gordan Jandrokovic’e göre bu tanımlama, iki ülkenin birbiriyle olan ilişkileri için bugüne kadar gerçekleştirdikleri çabayı yok edebilecek bir tanımlama.

Hırvat İnşaat Bakanı Lovro Kuscevic Hırvatistan’da ne ustaşaların ne de partizanların bulunduğunu söyledi. Hırvatistan’ın güvenli bir ülke olduğunu da söyledi. Adalet Bakanı Drazen Bosnjakovic ise Vulin’in açıklamalarını oldukça abartılı buldu ve kesinlikle doğru olmadığını dile getirdi.

Ustaşa, 1930 yılında Ante Pavelic liderliğinde Hırvat milliyetçi, faşist ve terörist çeteler tarafından oluşturulan bir örgüt. 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından desteklenmiş, Balkan topraklarında katliamlar gerçekleştirmişlerdir. Amaçları ise Drina Nehri’nden Belgrad’a kadar uzanan Büyük Hırvatistan’ı kurmaktı. Şu anda böyle bir örgüt Hırvatistan’da bulunmamaktadır ancak halen Hırvat milliyetçileri tarafından örgütün ideolojisi desteklenmektedir.

Nuray KARAGÖZ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...