Rusya; ABD’yi, Suriye’de “Agresif” Olmakla Suçladı

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia, “Rusya, Suriye’ye teröristleri yenmelerine yardım etmek için meşru hükümet tarafından davet edildi ama ABD hiçbir zaman Suriye’ye davet edilmedi. Kim agresif burada söyleyin?” dedi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Rusya’nın Suriye’ye meşru hükümet tarafından ”terörle mücadele” için davet edildiğini belirterek, Suriye’ye hiçbir zaman davet edilmeyen ABD’yi, ”agresif” olmakla suçladı.

Nebenzia, BM Güvenlik Konseyinde, özellikle Doğu Guta ve İdlib ‘deki insani krizin kapalı oturumda görüşüleceği toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Suriye’deki insani durumun kötü olduğu ancak bir ay öncesinden farklı olmadığını savunan Nebenzia, Rusya’nın Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin başarıya ulaşmasının ardından, Rusya’nın siyasi uzlaşıya yönelik çabalarının itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

Siyasi çözüm konusunda ne zaman ilerleme kaydedilse, ”birden bire kimyasal silah saldırısı ya da insani kriz dosyalarının gündeme getirildiğini” savunan Nebenzia, ”Rusya, Suriye’ye teröristleri yenmelerine yardım etmek için meşru hükümet tarafından davet edildi ve 2015’ten beri de bunu yapıyor ama ABD hiçbir zaman  Suriye’ye davet edilmedi. Kim agresif burada söyleyin?” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ise, Suriye’de çatışmalarda en karanlık dönemine geri dönüldüğünü ve son bir yılda çok sayıda sivil kaybının yaşandığını söyledi.

Özellikle, İdlib ve Doğu Guta’da insani durumun giderek kötüleştiğine dikkati çeken Delattre, “Suriye rejimi kendi halkını bombalamaya ve kuşatma altında tutmaya devam ediyor. İdlib’te gözlerimizin önünde yeni bir Halep (faciası) yaşanıyor.” dedi.

Delattre, Doğu Guta’da Orta Çağ döneminden kalma bir kuşatma yaşandığını ve bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyerek, Suriye’ye insani yardım yapılabilmesi için acil ateşkes çağrısında bulundu.

Demet DAMYAN
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

● Yürük Betül (2018) ,  RusyaABD’yi Suriye’de ‘agresif’ olmakla suçladı <,http://aa.com.tr/tr/dunya/rusya-abdyi-suriyede-agresif-olmakla-sucladi/1058328>Erişim: , 10.02.2018

● Anonim (2018) , RusyaABD’yi Suriye’de ‘agresif’ olmakla suçladı , <http://www.hukukihaber.net/genel/rusya-abdyi-suriyede-agresif-olmakla-sucladi-h145885.html >,Erişim: 10.02.2018

Sosyal Medyada Paylaş

48,062BeğenenlerBeğen
6,232TakipçilerTakip Et
8,639TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Stepford Wives (2004)

Yönetmen: Frank Oz Oyuncular: Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler Tarih:...

Uluslararası İlişkiler – Stephen McGlinchey

Bu çeviri kitap, TUİÇ Akademi içinde yer alan araştırma...

Kentsel Dirençte Sivil Toplum Kuruluşları: TEMA’nın Rolü

Özet Kentsel yaşamın hakim olduğu bir dünyada yaşamakta olan insanlar,...

Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliği: Türkiye Oyunbozan mı?

Uzun yıllar sonunda tarafsızlığını bırakıp NATO’ya üye olmaya karar...