Rusya; ABD’yi, Suriye’de “Agresif” Olmakla Suçladı

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia, “Rusya, Suriye’ye teröristleri yenmelerine yardım etmek için meşru hükümet tarafından davet edildi ama ABD hiçbir zaman Suriye’ye davet edilmedi. Kim agresif burada söyleyin?” dedi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Rusya’nın Suriye’ye meşru hükümet tarafından ”terörle mücadele” için davet edildiğini belirterek, Suriye’ye hiçbir zaman davet edilmeyen ABD’yi, ”agresif” olmakla suçladı.

Nebenzia, BM Güvenlik Konseyinde, özellikle Doğu Guta ve İdlib ‘deki insani krizin kapalı oturumda görüşüleceği toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Suriye’deki insani durumun kötü olduğu ancak bir ay öncesinden farklı olmadığını savunan Nebenzia, Rusya’nın Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin başarıya ulaşmasının ardından, Rusya’nın siyasi uzlaşıya yönelik çabalarının itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

Siyasi çözüm konusunda ne zaman ilerleme kaydedilse, ”birden bire kimyasal silah saldırısı ya da insani kriz dosyalarının gündeme getirildiğini” savunan Nebenzia, ”Rusya, Suriye’ye teröristleri yenmelerine yardım etmek için meşru hükümet tarafından davet edildi ve 2015’ten beri de bunu yapıyor ama ABD hiçbir zaman  Suriye’ye davet edilmedi. Kim agresif burada söyleyin?” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ise, Suriye’de çatışmalarda en karanlık dönemine geri dönüldüğünü ve son bir yılda çok sayıda sivil kaybının yaşandığını söyledi.

Özellikle, İdlib ve Doğu Guta’da insani durumun giderek kötüleştiğine dikkati çeken Delattre, “Suriye rejimi kendi halkını bombalamaya ve kuşatma altında tutmaya devam ediyor. İdlib’te gözlerimizin önünde yeni bir Halep (faciası) yaşanıyor.” dedi.

Delattre, Doğu Guta’da Orta Çağ döneminden kalma bir kuşatma yaşandığını ve bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyerek, Suriye’ye insani yardım yapılabilmesi için acil ateşkes çağrısında bulundu.

Demet DAMYAN
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

● Yürük Betül (2018) ,  RusyaABD’yi Suriye’de ‘agresif’ olmakla suçladı <,http://aa.com.tr/tr/dunya/rusya-abdyi-suriyede-agresif-olmakla-sucladi/1058328>Erişim: , 10.02.2018

● Anonim (2018) , RusyaABD’yi Suriye’de ‘agresif’ olmakla suçladı , <http://www.hukukihaber.net/genel/rusya-abdyi-suriyede-agresif-olmakla-sucladi-h145885.html >,Erişim: 10.02.2018

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...