İran Devlet Televizyonu, ‘Türk Ordusu Kimyasal Silah Kullandı’ İddiasına Yer Verdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekatı’na sesini yükselten Tahran’ı ziyaret ederken, İran devlet televizyonunda, ‘Türk ordusunun, Afrin’de kimyasal silah kullandığını’ iddia eden bir haber yayımlandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, Türkiye’nin; Suriye’de, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nı ‘nafile’ diye niteleyip bir an önce bitmesi çağrısı yapmasının ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tahran’da temaslarda bulundu.

Devlet televizyonunun internet sitesi IRIB, iddiayı yine devlete bağlı Arapça yayın yapan El Alem’e dayandırarak yayınladı.

Bu durumu aktaran Anadolu Ajansı haberinde, ‘İran devlet televizyonunun haberinin herhangi bir delile dayanmadığını, haberin dayandırıldığı El Alem kanalında da böyle bir iddiaya yer verilmediğini, İran devlet televizyonunun, PKK kaynaklarına dayanarak böyle bir iddiayı ortaya attığını ‘ dile getirdi.

Haberin yayınlanması, Soçi’de aynı masaya oturulmasına rağmen Türkiye’nin harekatını düşmanca görenlerin olduğunu göstermiştir. Haber, İran’ın IKBY referandumunda Türkiye ile ortak tavrına rağmen, Türkiye’ye karşı PKK-PYD kozunu elinde tutmak istediğini gözler önüne sermiştir. Bundan sonra Soçi ortaklığında, Rusya taraflar arasında dengeleyici bir konumda bulunabilir.

Kerem AYSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...