Siyasi Krizin Çözümsüzlüğü

Mısır’da devrimin ikinci yıl dönümünde ve Port Said davasında 21 sanık hakkında verilen idam kararının ardından artan çatışma ortamına çözüm olarak Mursi’nin ilan ettiği olağanüstü hal ilanına rağmen muhaliflerin sokağa çıkmaktan, protesto etmekten ve çatışmaya girmekten vazgeçmedikleri bildiriliyor.

Cuma gününden beri yaşanan olaylar da birçok kişi hayatını kaybetmesiyle Mursi televizyon da yaptığı açıklamayla Port Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde gece yarısından başlamak üzere 30 günlük olağanüstü hal ilan edileceğini, yine bu üç kentte saat 21.00 ve 06.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacağını ve bu kararı anayasayı inceledikten sonra aldığını söylemişti.

 Muhaliflerin ise bu kararı,‘‘Bu karar bir hata. Neden 30 gün? Bu süre içerisinde Mursi dünyanın diğer meselelerini mi halledecek? Kahire veya İskenderiye’de niye olağanüstü hal ilan etmiyor? Oradakilerden korkuyor mu? Neden Süveyş? Bizden ne istiyor, bize ne demeye çalışıyor? Yaptığı şey çok utanç verici.’‘ şeklinde değerlendirdikleri bildirildi.

Mursi politikalarını protesto eden muhalifler Tahrir Meydanı’nda polisle çatışırken, orduya polis görevleri ve tutuklama yetkisi veren karar taslağının onaylanmasıyla Başkent Kahire’de ordunun güvenlik önlemlerini arttırdığı bildiriliyor.

Mursi’nin diyalog çağrısının muhalifler tarafından reddedilmesinin ve Mısır ordusunun Süveyş kanalına ek sefer sevkiyatının akabinde Savunma Bakanı General Abdulfettah Sisi, ülkedeki siyasi krizin devleti çöküşe sürükleyebileceği şeklinde çarpıcı bir açıklama da bulunduğu bildiriliyor.

(TUİÇ Akademi, EuroNews, Star )

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...