Sofya’da, Bulgaristan – Türkiye Ekonomik Ortaklığı Görüşüldü

0
82

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sofya’da bir araya gelerek iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendirerek, bu ilişkileri daha da genişletmek adına fikir alışverişinde bulundular. Görüşmede, ekonominin bazı sektörlerindeki ikili ilişkilerin son derece işlevsel olduğu kaydedilirken, iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin ticaret hacminin ve ekonomik ilişkilerin artmasında önemli rol oynadığı belirtildi. Türkiye ile Bulgaristan arasında geçen yılın ilk 9 ayında ticaret hacminin yüzde 17,4 arttığı belirlenirken, bu dönemde 58,8 milyon avro Türk yatırımı olduğu belirtildi.

Nihat Zeybekçi ve Boyko Borisov, gelinen aşamada ticareti, iş birliğini ve yatırımı arttırma adına yapabileceklerinin bitmediğini, bunları arttırmaya yönelik potansiyelin devam ettiğini söylediler. Görüşmede, Türk şirketlerinin daha çok Bulgaristan’ın ulaştırma ve enerji altyapısı alanlarında ki projelerine yönelik ilgilerinin bulunduğu belirtilirken, gıda, tekstil ve kimya alanlarında da ciddi yatırım olanaklarının bulunduğu kaydedildi. Görüşmede, Türkiye’nin güçlü bir geleneğe sahip olduğunun ve dünya üretiminde payı olan otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren daha fazla firmanın Bulgaristan pazarına girmesi adına mevcut potansiyelin bulunduğunun da altı çizildi. Ayrıca, her iki ülke adına ortak çalışacak işletmelerin kurulması yönelik çalışmaların devam etmesi kararlaştırıldı.

Görüşmenin son bölümünde, enerji alanındaki ikili iş birlikleri için konuşan Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, her iki ülkenin enerji politikalarının da hem kendileri adına hem de Avrupa adına stratejik açıdan son derece önemli olduğunun altını çizdi.  Görüşmede ayrıca, Türkiye için enerji kaynaklarının ve tedariklerinin çeşitlendirilmesi gerektiğinin önemi belirtildi.

Cihan DUMAN
o-Staj 2018  BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here