Hollanda Ankara Büyükelçisini Geri Çekti

Bir yıldır maslahatgüzar seviyesinde yürütülen Hollanda-Türkiye ilişkileri, Hollanda’nın Ankara Büyükelçisini resmi olarak geri çektiğini açıklamasıyla tekrar gerildi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye ile diplomatik ilişki düzeyinin düşürülmesi kararı alındığını, iki ülke arasında yaşanan krizi çözmek için yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığı kaydedildi. Aynı zamanda, Türkiye’nin Hollanda’ya yeni bir Büyükelçi atamasına izin verilmeyeceği ve bu kararın Lahey’deki Türk maslahatgüzarına resmen iletildiği de yapılan açıklama da yer aldı.

Türkiye ile ilişkileri dondurma kararı alan Hollanda, geçtiğimiz yılın Mart ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’daki Türk konsolosluğuna girişine izin vermemiş ve sınırdışı etmişti. Yine referandum çalışması için Hollanda’da ki Türk vatandaşlarıyla görüşmek isteyen Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni verilmemişti. İki ülke arasında bu şekilde başlayan diplomatik kriz, Hollanda güvenlik güçlerinin, durumu protesto eden Türk vatandaşlarına sert müdahalesi sonucu tırmanmaya devam etmişti. Bu gelişmeler üzerine, Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Cornelis Van Rij, Ankara tarafından “bir müddet Ankara’ya dönmemesi için” uyarılmıştı.

Candan BAYRI
0-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...