Suriye’de Diyalog Yorumu

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Hatip’in çağrısıyla ilgili ”Zulüm görenler onlar, ellerine hiç bir imkan verilmeyenler onlar. Burada artık bir muhasebe yapma zamanı geldi” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM’ de düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 71. toplantısı’nda komisyon üyelerine Suriye konusunda açıklama yaptı.

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatip’in geçtiğimiz günlerde yaptığı Beşar Esed’in yardımcısı Faruk Şara gibi ”eli kana bulaşmamış kişilerle görüşmeye hazırım” çağrısını hatırlatan Davutoğlu, Suriye rejiminin buna olumlu tepki vermediğini söyledi.

Diyalog diyenlerin, ”taraflar bir araya gelerek bu meseleyi siyasi yollarla çözsün” diyenlerin nerede olduğunu soran Davutoğlu  “Bu kadar acıya, 70 bin insan ölmesine rağmen ve benim gözümde Muaz el Hatip gibi hassas bir insan bütün o yaşına ve liderliğine rağmen, birçok kez bu olayları hatırlayıp ağlamasına rağmen, o ıstıraba rağmen, hangi Suriyeli’ye dokunsanız ağlıyor, buna rağmen bütün bu acıyı yüreğine gömüp çağrıda bulundu. Ne oldu Suriye rejiminin tepkisi? Daha çok saldırı” diye konuştu.

Muhalefetin uluslararası toplumu harekete geçirmesi için ne yapması gerektiğini soran Davutoğlu, öldürülenlerin, zulüm görenlerin, eleştirilenlerin, eline hiçbir imkan verilmeyenlerin muhalifler olduğunu belirtip ”Burada artık bir muhasebe yapma vakti geldi. Siyasi diyalogsa hemen şimdi. Ama elini kana bulaşmamış olanlarla” ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi’nin artık inandırıcılığını kaybettiğini belirten Davutoğlu, uluslararası vicdanın BM Genel Kurulu tarafından mı yoksa veto kullanan ülkeler tarafından mı temsil edildiği sorusunu sordu.

Uluslararası topluma çağrı yapan Davutoğlu, Suriye’ye insani yardımların girebilmesi için tedbir alınması gerektiğini belirtti.

Muhalifler iki savaş uçağını düşürdü

Muhalif yapılandırmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Suriye’nin kuzeyinde ki İdlib kentini bombalamaya çalışan iki MİG savaş uçağının, uçaksavar ateşi sonucu düşürüldüğünü iddia etti.

Savaş uçaklarının İblib’in Cisr el Şuğur bölgesindeki Naciye köyüne ”misket bombası” atması sonucu, bazı evlerin yıkıldığını, çok sayıda kişinin yaralandığını aktaran SRGC İdlib bölgesinde düşürülen uçakların görüntülerinin muhaliflerce internette yayımlandığını bildirdi.

Halep Minneğ askeri hava üstü yakınlarında nizami ordu birlikleriyle ÖSO arasında çatışmaların yaşandığını bildiren SRGC, muhaliflerin Dera kentindeki Şehva Tugayının kontrolünü sağladığına işaret etti.

 Ayrıca Şam’ın Kalemun bölgesinde yer alan 155. Tugaydan ülkenin kuzeydoğusunda Scudd füzesi fırlatıldığını ileri süren Suriye Devrim Konseyi üyesi Ahmed Ebu Süleyman, AA muhabirine verdiği demeçte, füzelerin Halep kentine bağlı Menbic ile Dar El İz ilçe sınırları içine düştüğünü iddia etti.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...