Suriye’de Olaylar Durulmuyor “Tanklar Sokaklarda”

Suriye’de kanlı olaylar durmak bilmiyor. Hafta sonu yaşanan kanlı olayların ardından Suriye ordusu geniş çaplı operasyon başlattığı bildirildi.

Operasyonların merkezinde ise ülkedeki olayların ilk kez başladığı Dera Kenti var. Ordu birliklerinin bu sabaha karşı Dera’ya girdikleri ve ardından şehirden silah seslerinin duyulduğu belirtiliyor.

Görgü tanıklarının açıklamalarına göre, Kamu binalarının çatılarında keskin nişancılar var. Rejim muhalif seslerin yükseldiği her yerde baskıyı artırıyor. Polis müdahalesinde 13 kişinin öldüğü Ceble kentinin Sünni mahallesinde güvenlik güçleri ve Esad’a bağlı sivil giyimli milisler konuşlu.

Fransız haber ajansı, görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde 5 kişinin öldüğünü duyurdu. Reuters haber ajansı da görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde çok sayıda cesedin caddelerde yattığını duyurdu. Ajansa telefonla bağlanan bir görgü tanığı, Ömer Camii yakınında iki cesedin yattığını, insanların evlerine kapandığını söyledi.

Gelen haberlere göre,  ülkede karışıklık sadece Dera’da değil diğer bölgelerde de sıcaklığını koruyor. Muhaliflerden gelen haberlere göre, kıyı şehri Ceble kentinde güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açmaları sonucu 13 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Güvenlik güçlerinin Humus kentinde de onlarca muhalifi gözaltına aldıkları haber veriliyor.

Ayrıca, Suriye’nin önde gelen insan hakları savunucusu Suhair Atassi, “Esad hükümetinin demokrasi yanlılarını toptan yok etmek için savaş başlattığını” söyledi.

ABD ve Avrupa’dan gelen haberlere göre, Batı dünyası’nın Suriye’de yaşanan olaylara sert tepki gösterdiğini bildiriyor. Ayrıca, ABD ve Avrupa’dan Suriye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar uygulanacağı bildiriliyor.

Batı’da Esad’ın reform konusundaki samimiyeti ve isyana karşın Suriye liderinin ayakta kalması olasılığına dair beklenti azalmış durumda.

(tuicakademi-CNN-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...