Suu Kyi’den, ABD’li Diplomata: “Sen İstifa Etmedin, Ben Kovdum”

Myanmar’ın fiili Lideri Aung San Suu Kyi ile ABD’li Diplomat Bill Richardson arasında gerilim derinleşiyor. Myanmar’da  Arakan sorunu ile ilgili kurulan uluslararası komisyonda istifa ettiğini açıklayan diplomat bunu, Nobel Barış Ödüllü Suu Kyi’in saldırgan halleri ve ahlaki liderlikten yoksun olmasıyla gerekçelendirilmişti. Bunun üzerine, Suu Kyi’nin ofisinde hem İngilizce hem Birmanca açıklama yapıp,” O istifa etmedi,biz kovduk.” mesajı verdi.

22 Ocak’ta Myanmar’ın başkenti de yürütülen görüşmelerde komisyonun 5 yabancı üyesinden biri olan Richardson’ın tavsiyede  bulunmak ile ilgilenmediğinin ortaya çıktığını öne süren açıklamanın İngilizce versiyonunda şöyle denildi:” Gelişen görüş farklılıklarının ışığında hükümet, Richardson’ın komisyona katılımını devam ettirmesinin ilgili tüm tarafların çıkarlarına olmayacağına karar verildi.” Birmanca açıklamada ise: “Katılımına son verme kararı alındığı.” belirtildi. ABD’li diplomat, Myanmar’daki Arakan Bölgesi’nden, Müslümanların Bangladeş’e kaçmasına yol açan krizin sebebini örtbas etmeye yönelik komisyonda oturmayı vicdanına yediremediğinden söz etmişti.

Zehra KÖSE
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Önergesi: Adalet ve Hafıza Yolunda Bir Adım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yarın oylanacak olan Srebrenitsa önergesi,...

Güney Kore Kim Jong Un Şarkısını Yasakladı

Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore'de üretilen ve TikTok'ta...

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...