Macron, 48. Dünya Ekonomik Forumu’nda ‘’Fransa’yı Avrupa’nın Kalbine Getireceğiz’’ Dedi

0
105

İsviçre’nin Davos kasabasında bu yıl 48’ncisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın ekonomik izlemine ilişkin konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın ekonomik izlenimine dair yapmış olduğu konuşmasında, “Fransa’yı Avrupa’nın kalbine geri getireceğiz.” dedi. Davos’ta Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) bulunma nedeninin ‘’harekete çağrı” dolduğunu ifade eden Macron, ekonomik sıkıntı, işsizlik gibi sorunlara çarenin “sınırları kapatma” olmadığını ve küreselleşmenin çare olacağını belirtti.

Fransa’nın daha iyi rekabet edebilmesi için eğitime, yeniliğe ve gelişime daha fazla para ayıracağını belirten Macron, konuşmasında daha fazla eğitimli, yenilikçi ve bilgili insani yatırıma ihtiyaç olduğuna değinerek, “Daha fazla beyine, daha az silaha ihtiyaç var.” ifadelerine yer verdi. Diğer yandan Macron, konuşmasında eğitimde kaydedilen gerileme sebebiyle eğitim sisteminde yenilikler yapacağını belirterek, gayri safi milli hasılatın yüzde 5’ini eğitime ayıracağını açıkladı.

Konuşmasında, “Fransa’yı Avrupa’nın kalbine geri getireceğiz.” diyen Macron, Almanya Başkanı Angela Merkel ile ortak faaliyetlerinin olduğunu ve Avrupa Birliğinin gelişmek için uzun bir döneme ihtiyaç olduğunu bunun için iyi bir strateji yürütmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca konuşmasında, ‘’Amacımız, Fransa’yı tekrar Almanya ve Kuzey Avrupa ile aynı hizaya getirmek.” diyen Macron, “Ülkeler, kurumlar, STK’lar ve şirketler arasında büyük bir iş birliği gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Sponsorlu

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here