Macron, 48. Dünya Ekonomik Forumu’nda ‘’Fransa’yı Avrupa’nın Kalbine Getireceğiz’’ Dedi

İsviçre’nin Davos kasabasında bu yıl 48’ncisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın ekonomik izlemine ilişkin konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın ekonomik izlenimine dair yapmış olduğu konuşmasında, “Fransa’yı Avrupa’nın kalbine geri getireceğiz.” dedi. Davos’ta Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) bulunma nedeninin ‘’harekete çağrı” dolduğunu ifade eden Macron, ekonomik sıkıntı, işsizlik gibi sorunlara çarenin “sınırları kapatma” olmadığını ve küreselleşmenin çare olacağını belirtti.

Fransa’nın daha iyi rekabet edebilmesi için eğitime, yeniliğe ve gelişime daha fazla para ayıracağını belirten Macron, konuşmasında daha fazla eğitimli, yenilikçi ve bilgili insani yatırıma ihtiyaç olduğuna değinerek, “Daha fazla beyine, daha az silaha ihtiyaç var.” ifadelerine yer verdi. Diğer yandan Macron, konuşmasında eğitimde kaydedilen gerileme sebebiyle eğitim sisteminde yenilikler yapacağını belirterek, gayri safi milli hasılatın yüzde 5’ini eğitime ayıracağını açıkladı.

Konuşmasında, “Fransa’yı Avrupa’nın kalbine geri getireceğiz.” diyen Macron, Almanya Başkanı Angela Merkel ile ortak faaliyetlerinin olduğunu ve Avrupa Birliğinin gelişmek için uzun bir döneme ihtiyaç olduğunu bunun için iyi bir strateji yürütmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca konuşmasında, ‘’Amacımız, Fransa’yı tekrar Almanya ve Kuzey Avrupa ile aynı hizaya getirmek.” diyen Macron, “Ülkeler, kurumlar, STK’lar ve şirketler arasında büyük bir iş birliği gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...