OECD ve Slovenya Hükümeti “Eşit Yaşlanma Politikaları Konferansı” Düzenledi

Slovenya’da düzenlenen Eşit Yaşlanma Politikaları Konferansı Türkiye, Litvanya, Kanada, İrlanda, Arjantin, Fransa, Japonya, İtalya, Macaristan, Polonya, Letonya ve Brezilya’dan üst düzey yetkililerin katılımıyla, Slovenya Hükümeti ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) organizasyonuyla gerçekleşti.

“Eşit Yaşlanma Politikaları Üst Düzey Konferansı: Bir Yaşam Seyri Yaklaşımı” konusunu baz alan uluslararası konferansta, ülkelerin demografik yapılarının insanların sosyal hayatlarına etkisi tartışıldı. Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı’nın açılış konuşmasını yaparken “Demografik değişim eğitim, sosyal korunma ve iş gücüne daha fazla odaklanılması gerektiğini gösteriyor. Her ülke buna yönelik çalışmalar yapmalı.” vurgusu yaptı. Dış politikalarında eşit yaşlanmayla ilgili çalışmalar yürüttüklerini açıklayan Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, nesiller arası kurulan ilişkinin geliştirilmesinin ülkelere katkı sağlayacağının, bunun da istihdama yansıyacağının altını çizdi. Aynı zamanda erken çocukluk gelişimi ve dezavantajları temalı başka bir konferans, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Konferansa dair Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Yardımcısı Mehmet Karabay’dan:”Çocuklarla yeni bir toplumsal yapı ve dünya inşa ediliyor.” açıklaması geldi.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM  Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...