Merkel’den Bulgaristan’a Teşekkür

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bulgaristan’ın Türkiye sınırını, bir Avrupa Birliği (AB) sınırı olarak, yasa dışı göçmen geçişlerinin önlenmesini çok iyi kontrol ettiğini söyleyip, Bulgaristan hükümetine teşekkür etti.

Merkel, AB Konseyi Dönem Başkanı olan Bulgaristan’ı ziyaret etti. Ziyareti sırasında, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Başkent Sofya’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından yaptığı konuşmada Merkel, “Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığında belirlediği, birlikten kuvvet doğar ilkesinin AB genelinde ihtiyaç duyulan bir ilke.” olduğunu söyledi.

Şansölye Merkel, Bulgaristan’ın özellikle, Türk – Bulgar sınırı başta olmak üzere AB dış sınırlarının korunmasında büyük bir çaba gösterdiğini ve Türkiye ile AB arasındaki sorunlara çözüm arayıp Türkiye ile görüşmeye açık olmasını desteklediğini belirtti.

Merkel’in mevkidaşı Borisov, ülkesinin komşularıyla ilişkilerini normalleştirmek için mümkün olan her şeyi yapacağını; AB’nin Balkanlar’da otoban, demiryolu hatları ve liman kurulumlarını finanse etme niyetini, turizmin gelişimi ve bölgenin mal ve yük taşımacılığına önemli bir katkı olarak değerlendirdiğini belirtti. Ayrıca Borisov konuşmasında, “Bulgaristan’ın şimdi de havadan ve denizden Schengen alanına girmesine bir engel yok. Ancak Hollanda; Romanya ve Bulgaristan’ın girişine karşı sesini yükseltiyor. Gelsin Hollandalı uzmanlar bütün sınır tesislerimizi gezsin, onlara her yere erişim sağlayacağız.” diyerek Schengen üyeliği konusunda 6 Şubat’ta yapılacak olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin ziyaretini beklediğini açıkladı.

Başbakan Borisov, Bulgaristan’ın Schengen üyeliğinde desteklerinden dolayı AB’nin motoru olarak tanımladığı Almanya’ya Merkel aracılığıyla teşekkür etti.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...