Yunanistan Adalet Bakanı’ndan FETÖ Suçluları İle İlgili Açıklama

Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Yunanistan’a kaçarak iltica talebinde bulunan sekiz darbe girişimcisi Türk askeri, hala Yunanistan’da. Konuyla ilgili Türkiye Adalet Bakanı Yardımcısı Bilal Uçar ve diğer Türk görevlileri misafir eden Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kontanis, “Tarafımızdan meselenin hukuksal çerçevesi masaya konuldu. Türk temsilcilerin meseleyi tam olarak kavradıklarını düşünüyorum.” dedi.

Darbe girişimcilerinin Yunanistan’da yargılanabileceğini dile getiren Adalet Bakanı Kontanis’e karşı olarak Türk tarafından, darbecilerin Yunanistan tarafından yargılanıp değerlendirilmesini değil Türkiye’ye verilmesini ve Türkiye tarafından yargılanılmasını istediği öğrenildi. Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin bu sekiz darbe girişimcisi hakkında gerekli kararı verdiğini ekleyen Bakan Kontanis, verilen kararın direkt olarak darbe girişimcisi olmakla suçlanan askerler ile ilgili olmadığını, karar verilirken esas olarak Türkiye’de ki mevcut durumun alındığını dile getirdi. İki ülke arasındaki görüşmelerin sorunları çözmeye yönelik olduğunu dile getiren Bakan Kontanis, “Büyük bir samimiyetle bakanlıklar arasındaki ilişkileri görüştük. Askıda kalan konuları ele aldık. Adalet makamları arasında iş birliği konuları da ele alındı.” açıklamasını yaptı.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...