Eski İstihbarat Şefi’ ne 15 Yıl Hapis Cezası

0
115

Bulgaristan Sofya’ da, askeri bir mahkeme tarafından yargılanan Bulgaristan’ ın eski istihbarat şefi Kircho Kirov, savcıların Ocak 2017’de Kirov aleyhine, bahar aylarında da Sofya Askeri Mahkemesi aleyhine dava açmaları ve Kirov’ un milyonlarca lira parayı zimmetine geçirmekten 23 Ocak 2018’ de 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kirov 2015 yılında da zimmete para geçirmek ve görevi kötüye kullanmaktan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı, böylece ikinci kez aynı suçtan hüküm giymiş oldu.

Mahkemenin salı günü yaptığı açıklamaya göre Kircho Kirov’ un rütbesi düşük olan subaylardan ikinci sanık Dimitar Lidarev ise yardım ve yataklık suçlarından 5 yıl gözetim altında olmak üzere 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kirov ve ikinci sanığın 2007 ile 2012 yılları arasında toplam 5.1 milyon Leva (2.6 milyon Euro) zimmetlerine geçirdikleri belirtildi. Bu yolsuzluk sonucunda Kirov’ un mülkiyetinin yarısına el konacağı söylendi.

2002’ den 2012’ ye kadar Uluslararası İstihbarat Servisi Başkanlığı yapan Kirov ise suçlamaların hepsini reddetti. Mahkemenin siyasi provokasyonlardan etkilendiğini söyledi ve tüm bu suçlamalara itiraz edeceğini açıkladı. Avrupa Birliği bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada Bulgaristan’ ı üst düzey yöneticilerin yaptıkları yolsuzluklar konusunda defalarca kez uyardıklarını belirtti ve devlet görevlilerinin artık yargıyı iyileştirmeye yönelik adımlar atmaya çağırdı.

 

Sponsorlu

Ecenaz Terzi
o – Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here