Trump’tan Filistin’e Tehdit: Yardımları Keseriz

0
128

ABD Başkanı, Filistin yönetiminin barış görüşmelerine dönmemesi halinde, mali yardımları askıya alacaklarını tehditkâr bir dille söyledi.

Tehdit, İsviçre’de, Davos’taki İsrail Cumhurbaşkanı Benjamin Netanyahu ile bir toplantı sırasında meydana geldi. Başkan, Amerika’nın Filistinlilere verdiği milyonlarca doları Birleşmiş Milletler aracılığıyla pazarlık çipi olarak kullanan hiçbir müzakere ekibinin bulunmadığını iddia etti; ancak bunu yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Trump, “Bir hafta önce, başkan yardımcımız Mike Pence ile görüşmeyi kabul etmeyerek bize büyük saygısızlıkta bulundular. Biz onlara (Filistin’e), kimsenin idrak edemeyeceği rakamlarda, yüz milyonlarca Dolar yardımda bulunuyoruz. Bu para masada bekliyor. Eğer oturup barış sürecini müzakere etmezlerse bu yardımı alamayacaklar.” diyerek Filistinlileri açıkça tehdit etti.

Trump’ın bahsettiği, Pence’in Filistin yönetimince kabul edilmeme durumu Kudüs meselesinden kaynaklanmıştı.

Sponsorlu

Açıklamaları Filistin yönetimi tarafından kınanıldı ve ABD’nin gelecekteki barış görüşmelerine adil bir şekilde aracılık edip etmeyeceği konusunda yeni bir tartışmaya başladı.

Trump’ın, mali yardımları kesme tehdidine yanıt Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat’tan geldi.

Ureykat, “Başkan Trump’ın ‘Kudüs müzakere konusu olamaz’ yönündeki ısrarı, ‘barış, müzakere masasından kalkmıştır’ anlamına geliyor. Bu, uluslararası topluma bir saygısızlıktır, uluslararası hukuka saygı duymamaktır. Bu, İsrail’in saldırganlığını ve işgalci tutumunu yüceltmektir.” yorumunu yaptı.

Suna KAYA
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here