Suudi Arabistan ve Çin İmzayı Attı.

 Çin’i ziyaret eden Suudi Arabistan Kralı Selman bu ülkeyle 65 milyar dolar değerinde 14 anlaşmaya imza attı.

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Çin’de Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi.Suudi Arabistan Kralı Selman, Çin lideri tarafından başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda bulunan Büyük Halk Salonu’nda resmi törenle karşılandı. Törenin ardından yapılan heyetler arası görüşmede, terörle mücadele, “Suudi Arabistan 2030 Vizyonu” ve tarihi İpek Yolu’nu tekrar canlandırmayı hedefleyen Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi gibi konular ele alınırken, taraflar, ikili ilişkiler ve ortak çıkar alanlarına ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Ziyaret sırasında Çin ile petrol işbirliğinin artırılması kararlaştırıldı.

 Görüşmelerin ardından düzenlenen törende, Pekin ve Riyad yönetimleri arasında enerji, uzay, bilim-teknoloji, güvenlik ve kültür alanlarında toplam 65 milyar dolar değerindeki 35 projeyi kapsayan 14 anlaşmaya imza atıldı. Törenden sonra temasların içeriğine ilişkin açıklama yapan Çin Dışişleri Bakan yardımcısı Zhang Ming, “Xi ve Kral Selman’ın eski dost olduğunu” dile getirdi. İki ülke arasındaki somut işbirliğinin önemli sonuçlar verdiği ve büyük bir potansiyeli olduğunun altını çizen Zhang, ziyaret çerçevesinde yapılan anlaşmaların içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Tuğbanur Kırmızı – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...