Trump, Kuzey Kore’yi İkinci Aşamaya Geçmekle Tehdit Etti

ABD Başkanı Donal Trump, Kuzey Kore’yi nükleer programından vazgeçirmek amacıyla uygulanan son yaptırımların Washington’ın beklentilerinin altında etki göstermesi durumunda, ABD’nin ‘ikinci aşamaya’ geçeceği uyarısında bulundu.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile yaptığı ortak basın açıklamasında  Trump, “Yaptırımlar işe yaramazsa ikinci aşamaya geçmek zorunda kalacağız. İkinci aşama oldukça sert ve dünya için çok çok talihsiz olabilir.” dedi. Trump, yine de “yaptırımların işe yaramasını umduğunu” belirtti.

Geçtiğimiz cuma günü ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik en büyük  yaptırımları uygulayacağını açıklayan Trump, bugün gerçekleştirdiği başka bir konuşmada ”Kuzey Kore’nin nükleer programını finanse etmek ve ordusunu güçlendirmekte kullandığı gelir kaynaklarını ve yakıtı daha da kesintiye uğratmak amacıyla Hazine Bakanlığı kısa sürede eyleme geçecek.” şeklinde ifadede bulunmuştu.

ABD Hazine Bakanlığının web sitesinde yayınlanan açıklamadaysa, ABD’nin bir Tayvan vatandaşının yanı sıra Çin, Hong Kong, Tayvan ve Singapur merkezli 27 şirket ve 28 gemiye yaptırım uygulama kararı aldığı kaydedildi. Yaptırımlar kapsamında söz konusu firma ve kişilerin ABD’deki mal varlıkları üzerindeki haklarının dondurulacağı ve ABD vatandaşlarının bu firma ve kişilerle iş yapmasının engelleneceği belirtildi.

Bir ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Geçmişte başarısız olan çabalar ve Kuzey Kore’nin nükleer programında gördüğümüz ilerlemeler düşünüldüğünde, Başkan Trump’ın haklı bir hayal kırıklığına uğradığı aşikar.” şeklinde konuştu.

ABD birkaç gün önce, Güney Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyatları kapsamında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir Kuzey Kore temsilcisi arasındaki yapılması planlanan görüşmeyi Kuzey Kore’nin son anda iptal ettiğini duyurmuştu.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...