Trump’ın Ek Gümrük Vergisi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında ek gümrük tarifesi uygulanmasıyla ilgili düzenlemeyi imzalamasına çok sayıda ülkeden tepki geldi.

Japonya; ithalat vergilerinin ikili ilişkiler üzerinde, “büyük etkisi” olacağını vurguladı.Güney Kore ise konuyu, Dünya Ticaret Örgütü’ne taşıma tehdidinde bulundu.

Kanada; Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) üzerindeki müzakereler sürerken, Kanada ve Meksika vergi artışından muaf tutuldu. ABD’nin en büyük çelik ve alüminyum tedarikçisi olan ülke vergi muafiyetini memnuniyetle karşıladı ancak Washington’a bu vergilerin kaldırılması için baskı yapmaya devam edeceğini açıkladı.

Çin; Çelik ve metal birlikleri misilleme talep etti ve hükümete, ABD’nin kömür, tarım ve elektronik ürünlerinin hedef alınması çağrısı yaptı.

Meksika; Ekonomi Bakanı Ildefonso Guajardo, gümrük vergilerinin NAFTA görüşmeleriyle ilişkilendirilemeyeceğinde ısrarlı.

AB; Konuyla ilgili görüşmeler yapmak istiyor ve ek gümrük vergilerini kınıyor. AB Komisyonu “muafiyet” çağrısı yaptı ve AB şirketlerinin, “adil olmayan ticaretin kaynağı olmadığını” söyledi.

Hollanda; Başbakan Mark, Rutte Trump’ın gümrük vergisi kararının “çok üzücü” olduğunu söyledi ve Hollanda’nın karşı önlemler almaya hazır olduğu uyarısı yaptı.

Avustralya; Başbakan Molcolm Turbull, ABD’nin iki ülkenin ticari ilişkileri konusunda hiçbir şikayeti olamayacağını söyledi ve hükümetinin “yorulmaksızın” muafiyet isteyeceğini belirtti.

İngiltere; Hükümet, “muafiyet ihtimallerini” değerlendirmek üzere AB’deki ortaklarıyla birlikte çalışabileceğini, İngiltere’de ki çelik ve alüminyum sektörlerini ise destekleyeceğini açıkladı.

Rusya, Trump’ın gümrük vergisi kararına itiraz edecek; Rusya’nın, ABD Başkanı Donald Trump’ın dün imzaladığı kararla çelik ve alüminyuma getirilen gümrük vergisi düzenlemesine Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde dava açabileceği belirtildi. Putin, “Yaptırımların amacı tamamen farklı, Rusya’nın gelişimini durdurma isteğiyle ilgili, Rusya’yı durdurma amacını taşıyor.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ise, ülkesinin “adil olmayan” ticaret nedeniyle zarar ettiğini ve ek gümrük vergilerinin sanayiyi canlandıracağını söylemişti. Çelikte yüzde 25, alüminyumda da yüzde 10 artacak gümrük vergileri iki hafta içinde yürürlüğe girecek.

Sıla Ezgi ARSLAN
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...