Trump’tan; El Salvador, Haiti ve Afrika Ülkeleri için Çirkin Söylem

ABD Başkanı Donald Trump yine bir skandala imza attı. Washington Post gazetesinin yaptığı habere göre Oval Ofis’te mülteciler ile ilgili yapılan bir görüşmede sinirlenerek :”Bu b*k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?”  ifadesini kullandı.

İfadesinde El Salvador, Haiti ve Afrika ülkelerini işaret ettiği öne sürüldü. Trump’ın bu ülkeler yerine Norveç’ten mülteci almak istediğine dair çıkıştığı da belirtildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Trump’ın kullandığı “b*k çukuru” ifadesini sert eleştirdi. Colville : “Doğrulanırsa, bunlar ABD Başkanı tarafından yapılan şoke edici ve utanç verici açıklamalar. Üzgünüm, ama burada kullanılacak ‘ırkçı’dan başka bir kelime yok. Ülkeleri, kıtaları tümüyle ‘b*k çukuru’ diye tanımlayıp, kestirip atamaz, bunların beyaz olmayan tüm nüfuslarının bu yüzden hoş karşılanmayacağını söyleyemezsiniz.” dedi.

Afrika ülkeleri özür beklediklerini açıklarken, Alman dergisi Der Spiegel ise ‘geriye doğru evrimin son halkası’ olarak kapağında Trump’ı gösterdi.

ABD Başkanı, hakkında yapılan haberleri yalanladı. Çok sert bir dil kullandığını kabul etmekle birlikte kullandığı dilin bu olmadığını belirtti. Haberlerin Demokratlar tarafından ‘uydurulduğunu’ söyledi.

Trump, 2001’de El Salvador’da yaşanan büyük deprem felaketinden sonra Geçici Koruma Statüsü ile ABD’de yaşama ve çalışma izni verilen 200 bin El Salvadorlu’nun izinlerini de iptal kararı almıştı.

Duygu KÜÇÜKÇELEBİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...