Trump’tan; El Salvador, Haiti ve Afrika Ülkeleri için Çirkin Söylem

ABD Başkanı Donald Trump yine bir skandala imza attı. Washington Post gazetesinin yaptığı habere göre Oval Ofis’te mülteciler ile ilgili yapılan bir görüşmede sinirlenerek :”Bu b*k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?”  ifadesini kullandı.

İfadesinde El Salvador, Haiti ve Afrika ülkelerini işaret ettiği öne sürüldü. Trump’ın bu ülkeler yerine Norveç’ten mülteci almak istediğine dair çıkıştığı da belirtildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Trump’ın kullandığı “b*k çukuru” ifadesini sert eleştirdi. Colville : “Doğrulanırsa, bunlar ABD Başkanı tarafından yapılan şoke edici ve utanç verici açıklamalar. Üzgünüm, ama burada kullanılacak ‘ırkçı’dan başka bir kelime yok. Ülkeleri, kıtaları tümüyle ‘b*k çukuru’ diye tanımlayıp, kestirip atamaz, bunların beyaz olmayan tüm nüfuslarının bu yüzden hoş karşılanmayacağını söyleyemezsiniz.” dedi.

Afrika ülkeleri özür beklediklerini açıklarken, Alman dergisi Der Spiegel ise ‘geriye doğru evrimin son halkası’ olarak kapağında Trump’ı gösterdi.

ABD Başkanı, hakkında yapılan haberleri yalanladı. Çok sert bir dil kullandığını kabul etmekle birlikte kullandığı dilin bu olmadığını belirtti. Haberlerin Demokratlar tarafından ‘uydurulduğunu’ söyledi.

Trump, 2001’de El Salvador’da yaşanan büyük deprem felaketinden sonra Geçici Koruma Statüsü ile ABD’de yaşama ve çalışma izni verilen 200 bin El Salvadorlu’nun izinlerini de iptal kararı almıştı.

Duygu KÜÇÜKÇELEBİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...