Vuçiç’ in Kosova Ziyareti ve İvanoviç Cinayeti

Sırp Basını Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’e sağlanan güvenlikten son derece memnun olduklarını dile getirmekle birlikte Cumhurbaşkanı’ nın, Kosova’ ya bir ziyaret gerçekleştireceği de söylendi. İlk ziyaretini Sırp hükümeti tarafından restore edilen Banjska Manastırı’ na gerçekleştiren Vuçiç, burada yaklaşık bin kişilik bir grup ve Piskopos Teodosiye tarafından karşılandı. Kosova’ nın kuzeyinde bulunan Mitroviça’ yı ve Priştine yakınlarındaki Graçaniça’ yı ziyaret ettikten sonra da Sırp yetkililerle ve vatandaşlarla görüşmeler gerçekleştirdi.

İki günlük ziyaret için Kosova’ da kalacak olan Cumhurbaşkanı için geniş çaplı güvenlik önlemi alındı. Konuşmalarında Sırp siyasetçisi, “Özgürlük, Demokrasi ve Adalet” Halk İnsiyatifi Genel Başkanı Oliver İvanoviç’ in öldürülmesine de değinen Vuçiç, cinayetin aydınlatılması için çalışılması gerektiğini söyledi ve bu olayın Sırbistan’ ı çok üzdüğünü belirtti. Sırbistan’ ın bu olay hakkında Kosovalı yetkililer ile irtibat halinde olacağını da belirtti.

Bu vesileyle Arnavutlar’ a da mesaj veren Vuçiç’ in sözleri ile iki ülke arasında sürekli anlaşmazlık olmasına rağmen her iki tarafın yararı ve Kosova’ da yaşayan Sırp ve Arnavut halklar için iyi bir çözüm bulma isteklerini de dile getirdi.

Ecenaz TERZİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...