Kitarovic, Boşnakların Katledildiği Köyü Ziyaret Etti

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar  Kitaroviç, 1993’te Hırvat askerlerinin 116 sivil Boşnak vatandaşı katlettiği Ahmici köyündeki anıta çiçek bırakıp saygı duruşunda bulundu.

Kitaroviç, programına dahil olmamasına rağmen Travnik şehri yakınlarında olan Ahmici köyüne giderek köy camisinin yanında bulunan anıtı ziyaret etti. Kitaroviç ayrıca Krizancevo köyüne de giderek savaşta hayatlarını kaybeden Hırvat askerler anısına yapılan anıtı da ziyaret etti.

Kitaroviç bir açıklama yaparak, artık bu bölgede hiçbir annenin ailesinden birisini kaybetmekten ötürü gözyaşı dökmemesi gerektiğini vurgulayarak “ Bizim ve bizden sonraki nesillerin daimi görevlerinden birisi de bunu sağlamaktır. ” dedi.

Kitaroviç’in Ahmici köyü ziyareti sırasında kendisiyle görüşen Ahmici Köyü imamı Mahir Husiç ise Hırvat Cumhurbaşkanı Kitaroviç’in ziyaretinin bu bölgede Hırvatlar ve Boşnakların bir arada yaşamaları adına  ve iyi komşuluk ilişkileri açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi. Husiç ayrıca Kitaroviç’in kendisi aracılığıyla köyde yaşayan Müslümanlara selamlarını ilettiğini de söyledi.

1992-1995 yılları arasında Bosna’da ki savaşta  Hırvat Savunma Konseyine  (HVO) mensup askerler, 16  Nisan 1993 sabahında “48 saat Kül ve Duman” ismini verdikleri operasyonda Ahmici köyünü basarak, burada 32’si kadın, 11’i çocuk olmak üzere 116 Boşnak sivili katletmişti. Ahmici’de katledilenler arasında, daha sonra yanmış bedeni fırından çıkarılan ve öldürülen en küçük vatandaş olan  3 aylık bir bebek de bulunuyordu.

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), Ahmici’de yaşanan olayları “insanlığa karşı suç” olarak nitelendirmiş ve dönemin HVO komutanları ile askerlerine 6 ila 25 yıl arasında değişen hapis cezaları vermişti.

Cihan DUMAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.