Trump’tan Güney Sınırına Asker Yerleştirme Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamalarda ülkenin güney sınırına İç Asayiş Birlikleri yerleştireleceğini söyledi. Yerleştirilecek askerlerin silahlı olup olmayacağı ile ilgili bir açıklama yapılmazken, sayılarının 2000 ile 4000 arasında olacağı ve çoğunluğunun Meksika Duvarı’nın inşa edildiği bölgeye yerleştirilip duvarın yapımı bitene kadar orada kalacakları söylendi.Meksika sınırının özellikle önemli olduğunu belirten Trump, “Bir duvarımız ve esaslı güvenliğimiz olana kadar sınırımızı ordumuzla koruyacağız. Bu büyük bir adım. Bunu daha önce yapmamıştık.” diyerek bunun sınır güvenliği konusunda bir ilk olduğunu söyledi.

Özellikle Meksika’dan gelen göçmenlerle ilgili sorunlar yaşayan ABD, Meksika sınırının güvenliğinin arttırılmasıyla ilgili Meksika Duvarı fikrini hayata geçirmişti.Trump, bu konuda Meksika ile ortak hareket etmeyi amaçlamış ve özellikle duvarın maliyetini Meksika’nın ödemesi gerektiği konusundaki sözleri gerginliği arttırmıştı.Trump, Duvar konusunda ortak hareket edilmezse Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın devam ettirelemeyeceğini, anlaşmanın ABD aleyhine olduğunu ve bundan sonra anlaşmalarının sınır güvenlik konusu olarak inceleneceğini belirtti.Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması Kanada, ABD ve Meksika arasında imzalanıp 1994 yılında yürürlüğü giren ve serbest ticaret bölgesi kurmayı öngören bir anlaşmaydı.Anlaşmanın feshedilmesi, Meksika için ticaretinde en büyük paya sahip olan Amerika ile ortaklığının bozulması anlamına gelmekte.

Savunma Bakanlığı iç savunma ve küresel güvenlikten sorumlu Bakan Yardımcısı Kenneth P. Rapuano tarafından yeni bir Sınır Güvenlik Destek Birimi kuruldu ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada Savunma Bakanı Jim Mattis’in, İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ile Trump’ın güney sınıra asker konuşlandırma teklifi üzerindeki çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

SELCAN BUSE DORA
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...