TUİÇ Balkan Bülteni/23 Eylül-29 Eylül

Arnavutluk

Arnavutluk Başbakanı Rama: 900 Afgan Sığınmacıyı Kabul Ettik, İlave Fona İhtiyacımız Yok

 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, halihazırda Taliban’ın kontrolüne geçen Afganistan’dan gelen 900 sığınmacıyı kabul ettiklerini, bunun için ilave fon talep etmediklerini belirtti.
 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Afganistan’ın Taliban örgütünün kontrolüne girmesinin ardından Avrupa’nın karşılaştığı yeni göç dalgasına ilişkin açıklamada bulunarak, Tiran’ın konuya ilişkin sunacağı destek konusunda bilgi verdi.
 • Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun oturum aralarında Sputnik’e demeç veren Rama, Afgan sığınmacılardan bir kısmını halihazırda kabul ettiklerini ve ülkede 4 bin kişiyi barındırabileceklerini söyledi. “Şimdilik 800 ila 900 civarında ve diğerleri de geliyor” diye konuşan Rama, diğer sığınmacıların, Kabil’den tahliyelerinin mümkün olması durumda ülkeye geleceklerini dile getirdi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 25.09.2021

Kosova’yı Ziyaret Eden Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Sırbistan-Kosova Gerginliğini Değerlendirdi

 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Sırbistan‘ın egemen Kosova devleti sınırındaki “teatral askeri manevralarının” Kosova’da yaşayan Sırp vatandaşlarını korumadığını söyledi.
 • Temaslarda bulunmak üzere Kosova’nın başkenti Priştine’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Rama, mevkidaşı Albin Kurti ile görüştü.
 • Sırbistan’ın, egemen Kosova devleti sınırındaki “teatral askeri manevralarının”, Kosova’da yaşayan Sırp vatandaşlarını korumadığını dile getiren Rama, “Bu manevralar, geçmişin gölgelerini yeniden sahneye getiriyor ve tam da devlet baskısının veya etnik zulmün kurbanı olmayan Sırp vatandaşlarına hizmet etmek için orada bulunan kamu kurumlarının kundakçılarının vandal milliyetçiliğini kışkırtıyor. Hak burada Kosova’dan yana ve nokta.” ifadesini kullandı.
 • Rama, Arnavutluk’un, Kosova-Sırbistan sorununun diyalog yoluyla çözülmesi gereğine inandığını belirtti.

 

Kaynak: AA

Tarih: 27.09.2021

 

Leyen: Arnavutluk ile Kuzey Makedonya’nın AB Müzakerelerine Başlamasına Tam Destek Veriyorum

 • Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi.
 • AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen burada yaptığı konuşmada, Arnavutluk ile Kuzey Makedonya’nın AB müzakerelerine başlamasına tam destek verdiğini belirterek, “Her iki ülke de üzerine düşen görevi yerine getirdi ve artık üzerimize düşeni yapmak zorunda olan bizleriz. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın bir an önce müzakerelere başlaması konusunda kararlıyım. Hükümetlerarası oturumun yıl sonuna kadar olmasını bekliyorum.” diye konuştu.
 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise kendine has üslubuyla, “Artık düğüne hazırlanmayacağız çünkü her şey dünürlerin elinde.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 28.09.2021

 

Bosna – Hersek

Dzaferovic: “Dodik çok tehlikeli bir yolda ilerlemeye devam ediyor”

 • BH Cumhurbaşkanlığı üyesi Şefik Dzaferoviç, altı ay içinde Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceğini açıklamasının üzerine konuşan Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı üyesi Şefik Dzaferovic, “Milorad Dodik, devlet kurumlarının çalışmalarına yönelik Dayton karşıtı ablukayı kırmak ve tüm vatandaşların çıkarına yapıcı çalışmaya dönmek yerine, çok tehlikeli bir yönde ilerlemeye devam ediyor. Durmanın tam zamanı” ifadelerini kullandı.
 • Dzaferoviç, Dodik’in Silahlı Kuvvetler, yargı ve diğer kurumların lağvedilmesi gerektiğine dair ültimatomunun asla kabul edilmeyeceğini belirtirken, “Dodik sadece Dayton Barış Anlaşması’nı tek taraflı olarak bozmaya ve böylece barışı bozmaya çalışabilir, ancak o zaman bile Sırp Cumhuriyeti bağımsız olmayacaktır. Uluslararası hukuk ve Avrupa-Atlantik topluluğu bunu önlemek için fazlasıyla yeterli güce sahip” dedi.
 • Dzaferovic sözlerini “Bu yüzden Sırp Cumhuriyeti tarafındaki tüm siyasi seçeneklere tavsiyem Bosna-Hersek’i şimdi olduğu gibi tutmaktır” ifadeleriyle noktaladı.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 26.09.2021

 

Schmidt Hiçbir Koşulda Bosna Hersek Sınırlarının Yeniden Çizilmeyeceğini Vurguladı

 • Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, toprak bütünlüğü Barış İçin Genel Çerçeve Anlaşması ve uluslararası hukuk tarafından garanti altına alınan Bosna-Hersek’in sınırlarının yeniden çizilmesine hiçbir koşulda izin vermeyeceğini vurguladı.
 • Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı üyesi Milorad Dodik’in altı ay içinde Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanıyla ilgili duyurusunu nasıl gördüğünü ve Dodik’in karar vermesi halinde Yüksek Temsilcinin nasıl bir tavır alacağı sorusunu yanıtlayan Schmidt, hiçbir koşulda Bosna Hersek’in sınırlarının değiştirilmesine müsaade edilmeyeceğini ifade etti.
 • Yüksek Temsilci Schmidt, iki entiteden oluşan tek ve egemen bir devlet olarak Bosna-Hersek devletinin toprak bütünlüğünü ve temel yapısını korumaya yönelik tartışmasız taahhüdünü yeniden teyit ettiğini belirtti. Dayton Barış Anlaşmasına göre tarafların Bosna Hersek devleti içinde anayasal konumlarına sahip olduklarını, Bosna-Hersek’ten ayrılma haklarının olmadığını ve yalnızca Bosna Hersek Anayasası temelinde var olduklarını bir kez daha hatırlattı.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 28.09.2021

 

Dzaferovic-Zaev: “Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya Ortak Bir Geçmişi ve Geleceği Paylaşıyor”

 • Cumhurbaşkanlığı üyesi Şefik Dzaferović başkanlığındaki Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’ndan bir heyet, 28 Eylül Salı günü Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev tarafından kabul edildi.
 • Görüşmede Başbakan Zaev, Bosna Hersek heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı üyesi Şefik Dzaferović’in ziyaretinin iki ülke arasındaki sürekliliğin ve son derece olumlu ve geleneksel olarak yakın ilişkilerin bir sonucu olduğunu vurguladı.
 • Zaev ve Džaferović toplantıda iki ülkenin NATO ve AB üyeliği gibi ortak çıkar ve değerlere sahip olduğunu vurguladı ve bu bağlamda Başbakan Zaev, Kuzey Makedonya’nın Bosna-Hersek ile üyelik sürecinin deneyimini paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.
 • Toplantıda taraflar her iki ülkenin de ekonomik işbirliğini güçlendirmek gerektiğini vurguladı. Saraybosna ile Üsküp arasında pandemi nedeniyle askıya alınan ve iletişimi güçlendirmesi beklenen bir hava bağlantısının kurulması için hazırlıklara devam etmeye hazır oldukları ifade edildi. Zaev ve Dzaferović toplantıda Kuzey Makedonya ve Bosna-Hersek’in geçmişten çok yakın bağları olduğu ve ortak bir geleceğe yönelik ortak taahhütleri paylaştığı konusunda anlaştılar.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 28.09.2021

 

Dodik, Eskobar’ın yaptırım tehditlerini reddetti

 • Yaptırımlardan korkmuyorum, zaten Amerika’nın yaptırımları altındayım. BH Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik, Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Balkanlar elçisi Gabriel Escobar’a böyle yanıt verdi.
 • Sırp Cumhuriyeti’nin, kural olarak, Sırp Cumhuriyeti’ne ve Dayton Anlaşması’na yönelik uluslararası toplumun müdahaleciliğine maruz kalacağı zamanın geçtiğini söylüyor.
 • Bugün Dodik, aday statüsü ve 14 Avrupa şartının hafifletilmesini istediği Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Layen ile de görüştü.
 • AB’nin daha önce BH’nin birkaç ay önce projeler belirlediği Batı Balkanlar için bir ekonomik-yatırım paketi hazırladığını hatırlatarak ekonomik konuların da tartışıldığını belirtti.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 29.09.2021

 

Sırp Hükümeti Banja Luka belediye başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu

 • Bugün Sırp Cumhuriyeti Hükümeti, Banja Luka Belediye Başkanı ve Banja Luka Şehri Acil Durumlar Karargahı komutanı Draško Stanivuković hakkında Banja Luka Bölge Savcılığına suç duyurusu gönderdi.
 • Suç raporu, Sırp Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi uyarınca insan sağlığına karşı suç işlediği şüphesi nedeniyle – Salgın sırasında sağlık düzenlemelerine göre hareket etmemek nedeniyle açılmıştır diye Sırp Hükümeti duyurdu.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 29.09.2021

 

Bulgaristan

 

Sofya, AB’nin Kuzey Makedonya ile Anlaşmazlığında Bulgaristan’ın Tarafını Tutmasını İstiyor

 • Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev Salı günü AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olivér Várhelyi ile yaptığı görüşmede, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde demokrasi değerlerini ve insan haklarına saygıyı teşvik etmek için AB kurumlarından etkili eylemler beklediğini söyledi.
 • Radev, aynı zamanda AB vatandaşı olan Kuzey Makedonya’da 120 bin Bulgar vatandaşının ikamet ettiğini ve Sofya’nın haklarına etkin bir şekilde saygı gösterilmesi için AB kurumlarının desteğine güvendiğini söyledi.

 

Kaynak : Sofia News Agency

Tarih 23.09.2021

 

Avrupa Komisyonu , Bulgaristan’a Karşı İki Yeni İhlal Davası Açtı

 • Avrupa Komisyonu 23 Eylül’de Bulgaristan’a karşı iki ihlal prosedürü açtığını ve en son ihlal paketinin bir parçası olarak mevcut iki davayı artırdığını söyledi.
 • AK’nun ceza yargılamalarındaki haklar ve yasal göçle ilgili resmi mektup mektupları gönderdiği iki yeni dava. İlkinde Bulgaristan, ulusal mevzuatlarını ceza davalarında bilgi edinme hakkıyla ilgili AB kurallarıyla uyumlu hale getirmesi istenen dört üye ülkeden biriydi.
 • Komisyon yaptığı açıklamada, bu ülkeler tarafından alınan bazı önlemlerin “direktifi yeterince aktarmadığını ve direktifin gerekliliklerinin gerisinde kaldığını” söyledi.

 

Kaynak : The Sofia Globe

Tarih : 23.09.2021

 

Avrupa Parlamentosu Heyeti Bulgaristan’a Resmi Ziyarette Bulundu

 • 24 Eylül’de Başsavcı Ivan Geshev, yardımcıları Daniela Masheva, Krasimira Filipova, Desislava Pironeva ve Başsavcılık Sözcüsü Siika Mileva ile Sofya Adliyesi’nde bir araya geldiler. LIBE’nin inisiyatifiyle düzenlenen toplantının amacı, Bulgaristan’da hukukun üstünlüğü konusunda Avrupa Parlamentosu üyelerini tartışmak ve bilgi almaktı.
 • Görüşmeler sırasında, hukuk düzeni ve yargı reformu, Bulgar yargı sisteminde Savcılık ve Başsavcının işleyişi ve yetkileri, yolsuzlukla mücadele, ayrıca kamuoyu ve medyanın ilgisinin yüksek olduğu davalara ilişkin soruşturmalar ele alındı. Savcılık, AP temsilcileriyle ikili diyaloğu sürdürmenin yanı sıra Bulgaristan’daki yasal düzen ve karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer konularla ilgili ek bilgi sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

 

Kaynak :Sofia News Agency

Tarih : 24.09.2021

 

Bulgaristan: Anayasa Mahkemesi, Başbakan Boyko Borisov’un Hükümetinin 45. Ulusal Meclis Tarafından Askıya Alınmasına Karşı Karar Verdi

 • Anayasa Mahkemesi Salı günü yaptığı açıklamada, Ulusal Meclisin hükümetin diğer organlarının yetkilerinin uygulanmasını askıya alamayacağını söyledi. Karar, 45. Ulusal Meclis tarafından o sırada görevden ayrılan başbakan Boyko Borisov hükümetinin çalışmalarına moratoryum uygulanmasıyla ilgili olarak verildi.
 • 21 Nisan’da, yasama organı, görevden ayrılan GERB hükümeti ve Birleşik Vatanseverler’in işlemleri ve personel kararlarına moratoryum getirdi. Moratoryum 22 Nisan’dan 12 Mayıs’a kadar yürürlükteydi. Milletvekilleri, imtiyaz sözleşmelerinin verilmesini, yeni devlet borçlarının verilmesini, devlet veya belediye hastanelerinin satışını ve kamu idaresi, düzenleyici makamlar veya yönetimi ilgilendiren personel kararlarını açıkça yasakladılar. Devletin yüzde 50’den fazla hisseye sahip olduğu işletmeler. 60 milletvekilinin Anayasa Mahkemesi’ne verdiği dilekçeyle moratoryuma itiraz edildi.

 

Kaynak :Sofia News Agency

Tarih : 28.09.2021

 

Hırvatistan

 

Mesic: Sırbistan’ın Kosova’yı İşgal Edemeyeceğini Anlaması Gerekiyor

 • Eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic, Sırbistan’ın savaş yoluyla bölgeyi kontrolü altında tutmakta başarısız olduğunu ve “artık ordusuyla Kosova’yı işgal edemeyeceğini ve çözüm dayatamayacağını anlaması gerektiğini” söyledi.
 • Mesic, “Sırbistan ne ordusuyla Kosova’yı işgal edebilir ne de herhangi bir şekilde bir çözüm dayatabilir. Kosova’nın “Sırbistan’ın kalbi” ve “ruhu” olduğu şeklindeki söylemler ancak bazı hatıraları çağrıştırabilir fakat olaylara güncel bağlamdan bakmak gerekiyor” diye konuştu.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 23.09.2021

 

A5 Üyelerinden Ortak Açıklama: Güvenliği Güçlendirmek İçin Bölgede İş Birliği Yapılmalı

 • ABD-Adriyatik Tüzüğü (A5) üye devletlerinin genelkurmay başkanları, Salı günü Split yakınlarında düzenlenen bir konferansta, ortak güvenlik adına Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini savundukları ortak bir bildiriyi imzaladılar.
 • Açıklama, ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) Komutan Yardımcısı Korgeneral Michael L. Howard tarafından da imzalandı.
 • Split’in dışındaki Podstrana’da düzenlenen konferans, Hırvatistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Amiral Robert Hranj tarafından düzenlendi.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 28.09.2021

 

Hırvatistan, Brexit Uyum Fonu’ndan 7,2 milyon Euro alacak

 • AB Konseyi, üye devletlerin Büyük Britanya’nın ayrılmasının olumsuz etkileriyle mücadele etmesine yardımcı olacak ve Hırvatistan’ın 7,2 milyon euro alacağı uyum fonunu onayladı.
 • 5 milyar Euro’luk (2018 fiyatlarıyla) fon, en çok etkilenen bölgeleri, sektörleri ve toplulukları, ekstra maliyetleri karşılamak, kayıpları telafi etmek veya doğrudan Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çekilmesinden kaynaklanan diğer olumsuz ekonomik ve sosyal etkilere karşı koymak için destekleyecek.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 28.09.2021

 

Karadağ

 

Aleksa Becic, Oliver Varhelyi ile Bir Araya Geldi

 • Karadağ Parlamentosu Başkanı Aleksa Becic Avrupa Birliği Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi ile bir araya geldi. Görüşmede Avrupa kurumlarının genişleme politikasına bağlılığına değinen Becic, Karadağ’ın tüm müzakere fasıllarını açan ve üçünü geçici olarak kapatan tek aday ülke olduğunu hatırlattı. AB’ye tam üyeliğin Karadağ’ın stratejik bir hedefi ve alternatifi olmayan bir taahhüt olmaya devam ettiğini söyledi.
 • Başlattıkları reform süreçlerini tamamlamaya kararlı olduğunu ifade eden Becic, Karadağ’ın Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifi için açık desteğe son derece değer verdiğini belirtti.
 • Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ise Karadağ’daki siyasi ve sosyal gelişmelerden haberdar olduğunu belirterek, Karadağ’ın AB’ye katılım sürecindeki çabalarını desteklediğini söyledi. Taraflar Karadağ’ın bir an önce Avrupa Birliği’ne girmesini sağlayacak tüm alanlarda önemli sonuçlar elde etmeye devam etmenin gerekli olduğu konusunda hemfikir olduklarını ifade ettiler.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 28.09.2021

 

Karadağ’da Hükümet Krizi

 • Karadağ’da koalisyon ortaklarının kabine değişikliği talebi, erken seçim ihtimali doğurdu. 2020 yılı Ağustos ayında yapılan seçimlerin ardından Aralık ayında Başbakan Zdravko Krivokapic liderliğinde kurulan hükümet düşme tehdidi ile karşı karşıya.
 • Kabine değişikliği üzerinde anlaşılma henüz sağlanamazken ülkenin önündeki seçeneklerin azınlık hükümeti ya da erken seçim olduğu ifade ediliyor. Karadağ’da yayın yapan Pobjeda gazetesi, koalisyon ortaklarının yeni kabineye ilişkin talepleri çerçevesinde yapılan kabine değişikliği müzakerelerinde henüz bir ilerleme kaydedilemediğini duyurdu.
 • Karadağ’daki hükümet koalisyonunun ortakları, Srebrenitsa Soykırımı kanun tasarısı ve Çetinje’de Sırp Ortodoks Kilisesi’nin tahta çıkış törenine ilişkin siyasi ve etnik gerginlikler nedeniyle birbirinden uzaklaşmıştı.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 28.09.2021

 

Von der Leyen Karadağ’da: Diyalog gerekli”

 • Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Bosna Hersek’i kapsayan Batı Balkanlar ziyareti kapsamında Karadağ’a geldi. Von der Leyen’in daha önce duyurduğu ziyaret, Batı Balkanlar’ın Avrupalı geleceğine olan bağlılığının da sembolik bir teyidi niteliğinde olduğu ifade ediliyor.
 • Ziyaret kapsamında Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ile bir araya gelen Von der Leyen, Djukanovic ile birlikte basın açıklamasında soruları yanıtladı.
 • Ursula von der Leyen, Karadağ’ın üyelik yolunda en fazla ilerlemeyi kaydettiğini ve daha fazla reformları teşvik etmek için ziyarete geldiğini ifade ederken “İlerlemenin devam etmesini istiyoruz. Bunu, bir Avrupa geleceği hayal eden insanlarınıza borçluyuz. Karadağ’ın hukukun üstünlüğünü ilerletmesi için siyasi diyalog gereklidir. Karadağ’ı AB entegrasyonu yolunda kalmaya teşvik etmek için buradayım. Ekonomik toparlanma konusunda da birlikte çalışmak istiyoruz. Bütün ülkeleri bölgesel pazarda çalışmaya devam etmeye çağırıyorum. AB entegrasyonu yolunda başarı ve ilerlemenin anahtarı budur” dedi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 29.09.2021

 

Kosova

 

Kosova’nın Kuzeyi’nde Sırp Gerginliği

 • Geçtiğimiz günlerde Kosova’da, Sırpların Zubin Potok’taki Araç Kayıt Merkezi’ni yakıp Zvecan’da el bombası attığı gergin bir durum oluştu.
 • Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin ise Başbakan Albin Kurti’yi “aptal” olarak nitelendirirken, savaşı başlatmak için sadece onun yeterli olduğunu söyledi.
 • Kurti de Sırbistan’ı bu tür eylemlerle ciddi bir uluslararası çatışmayı kışkırtmakla suçladı.
 • Kosova’nın Sırbistan’dan gelen plakalara karşılıklılık tedbiri uyguladığı 20 Eylül’den bu yana, Sırplar Jarinje ve Brnjak sınır kapılarının yakınında Kosova’yı Sırbistan’a bağlayan iki yolu trafiğe kapattı.
 • Sırp ordusunun bu hareketinin yanı sıra askeri helikopter ve uçakların sınır hattı yakınında devriye gezmesi, kuzeyde tansiyonu artırdı.
 • Bunun ardından KFOR, ülkenin kuzeyindeki üye ve devriye sayısını da artırdı.
 • Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, sokaklarda duran ve onları engelleyen Sırplara teşekkür etti.
 • Kurti yaptığı Güvenlik Konseyi toplantısında, “Brüksel’in müzakere davetine olumlu yanıt verdik, bu nedenle saldırılar da dahil olmak üzere bu tür provokasyonlar, engellemeler ve ablukalar böyle çünkü korku ve kaos, onun hayatta kalmasının tek yolu oldu.” dedi.
 • Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ABD ziyaretini yarıda keserek Kosova’ya geri döndü.
 • Kosova medyası, bu hafta Brüksel’de Kosova ve Sırbistan temsilcileri arasında Dışişleri Bakan Yardımcısı Gabriel Escobar’ın katılması beklenen bir toplantı olacağını bildirdi.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 25-29.09.2021

 

Kuzey Makedonya

 

Bosna-Hersek ve Kuzey Makedonya Bağlılığı

 • Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev, Cumhurbaşkanlığı üyesi Şefik Dzaferović başkanlığındaki Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’ndan bir heyet kabul etti.
 • Zaev ve Džaferović toplantıda iki ülkenin NATO ve AB üyeliği gibi ortak çıkar ve değerlere sahip olduğunun üstünü çizdiler.
 • Başbakan Zaev, ziyaretin bugün Dünya Boşnaklar Günü’nde yapılmasının özellikle önemli olduğunu vurguladı.
 • Toplantıda, her iki ülkenin de ekonomik işbirliğini güçlendirmek için güçlü potansiyeli kabul ettiği konusunda ortak karara varıldı.
 • Saraybosna ile Üsküp arasında Covid-19 nedeniyle askıya alınan ve iki ülke arasındaki iletişimi güçlendirmesi beklenen bir hava bağlantısının kurulması için hazırlıklara devam etmeye hazır oldukları belirtildi.
 • Kuzey Makedonya ve Bosna-Hersek’in geçmişten çok yakın bağları olduğu ve ortak bir geleceğe yönelik ortak taahhütleri paylaştığı konusunda hemfikir oldular.

 

Kaynak: Ibna

Tarih: 28.09.2021

 

Sırbistan

 

Vucic Kosova hakkında: Sırp uçakları kendi toprakları üzerinde uçma hakkına sahip

 • Sırbistan, yabancı hava sahasını ihlal etmiyorsa, helikopterlerini ve uçaklarını havaya kaldırma hakkına sahiptir. Bu, 26 Eylül’de Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından açıklandı.
 • Vuciç’e göre, uluslararası toplum, gerilimlerin bir haftadır devam ettiği Kosova’nın kuzeyindeki durum hakkında endişeli değil.
 • Ama öte yandan 2004’teki gibi bir pogroma izin vermeyeceğimizi gösterdiğimiz için endişeliler. Bütün bunları Sırp halkı için söylediğimi, şaka yaptığımı düşündüler. Ama önce konuşulan her kelimeyi on kez tartıyorum, ”dedi Vucic.
 • Vucic ayrıca, uluslararası toplumun, Yarine ve Brnjak kontrol noktalarında Kosova polisinin sözde özel müfrezesi ‘Rosu’nun silahlı militanlarının bulunmasının engellenmediği çifte standardına da işaret etti. Vucic, ‘Açıkçası Rosu militanlarının şarkı söyleyip ot tüttürmeye gücü olmayan hippiler olduğunu ve tüm sorunların çözüleceğini söylemek istiyorlar’ diye ekledi.
 • Kosova ve Metohija’daki durumun, Priştine’nin topraklarında Sırp plakalarının kullanımını yasakladığı 20 Eylül’de tırmandığını hatırlayın. İlk olarak, Rosu militanları Yarine ve Brnjak kontrol noktalarına gelerek sürücüleri durdurdu ve Sırp plakalarının geçici Kosovalı plakalarla değiştirilmesini talep etti. Sırplar daha sonra bu kontrol noktalarının yakınlarına barikatlar kurdular ve oradaki militanları engellediler. Son zamanlarda, Yarine kontrol noktasının yakınında gökyüzünde Sırp helikopterleri ve uçakları görüldü.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 25.09.2021

 

AB acilen Brüksel’de Priştine ve Belgrad temsilcileriyle bir toplantı düzenliyor

 • Avrupa Birliği, Belgrad ve Priştine temsilcileriyle Brüksel’de bir toplantı düzenlemeyi planlıyor. AB’deki bir kaynağa göre, bu hafta sonuna kadar gerçekleşmesi planlanıyor. Bu, 27 Eylül’de Avrupa Birliği (AB) basın sekreteri Peter Stano tarafından düzenli bir basın toplantısında duyuruldu.
 • Toplantının Kosova’nın kuzeyindeki ve Metohija’daki durum ve hareket özgürlüğünün restorasyonu üzerinde odaklanması bekleniyor. Bakan, Belgrad ve Priştine temsilcilerinin anlaşmazlığı çözmeye yönelik atılacak adımları görüşmek üzere diyalog platformunu kullanmak üzere Brüksel’e gelmeleri gerektiğini kaydetti.
 • Toplantı, AB’nin Belgrad ile Priştine arasındaki diyalogdan sorumlu elçisi Miroslav Lajcak’ın arabuluculuğunda düzenlenecek.
 • Kosova ve Metohija’daki durum 20 Eylül’den sonra tırmandı, Priştine orta Sırbistan’ın Kosova topraklarındaki plakalarını tanımayı reddetti. Sayıları Kosova olarak değiştirmek için eyalette yaşayan Sırpların önce Kosova’nın vatandaşlığını kabul etmeleri gerekiyor.
 • Belgrad’daki Rusya Büyükelçiliği’nde de belirtildiği gibi, Sırp makamları Kosova ve Metohija ile idari hat üzerindeki ağırlaştırma sırasında itidal ve sorumlulukla hareket etmektedir.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 27.09.2021

 

AB, Sırbistan ve Kosova temsilcileriyle müzakerelere başladı

 • Avrupa Birliği, Brüksel’de Sırbistan ve Kosova temsilcileriyle bölgedeki mevcut krizin çözümü için ayrı müzakereler başlattı. Bu, 29 Eylül’de AB’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak tarafından Twitter sayfasında duyuruldu.
 • Yazısında, ‘Bu sabah, mevcut krizi çözmenin yollarını tartışmak için Kosova ve Sırbistan’ın baş müzakerecileriyle iki ayrı toplantı yaptım’ diye yazdı
 • Ayrıca Lajchak, bu müzakerelerin gün boyu devam edeceğini açıkladı.
 • Aynı zamanda Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen’in planladığı Batı Balkanlar gezisi sırasında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ve Kosova Başbakanı Albin ile Kuzey Kosova’daki durumu görüşmek üzere 29 Eylül’de Belgrad ve Priştine’ye geleceği de biliniyor.
 • 28 Eylül’de bildirildiği üzere, Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen Priştine ve Belgrad’ın diyaloğu sürdürmesini talep etti.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 29.09.2021

 

Kosova’nın kuzeyindeki ve Metohija’daki krizin çözümünü bildirdiler

 • Belgrad ve Priştine temsilcilerinin AB arabulucusu Miroslav Lajcak ile 29 Eylül’de yaptığı görüşmede, kuzey Kosova ve Metohija’daki krize son verecek ve eyalette hareket özgürlüğünü sağlayacak bir çözüm bulundu. Bu, Priştine heyeti başkanı Besnik Bislimi tarafından ifade edildi.
 • Bislimi’ye göre, Lajcak ile müzakereler sırasında, Kosova polisinin sözde özel biriminin Kosova’nın kuzeyini ve Metohija’yı terk etmesi ve KFOR’un (Kosova’daki NATO liderliğindeki bir askeri misyon – IA REGNUM ) bölgeye gitmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Bryak ve Yarine kontrol noktalarının kontrolü . Ve Sırplar bu iki kontrol noktasına giden yollardaki ablukaları kaldıracak. Bislimi, orta Sırbistan ve ayrılıkçı Kosova topraklarında araba numaraları yerine özel çıkartmaların kullanılacağını söyledi.
 • Priştine’den bir sözcü bunun geçici bir çözüm olduğunu da sözlerine ekledi. Sorunun daha fazla çözülmesiyle ilgilenecek bir çalışma grubu oluşturulması planlanmaktadır.
 • Sputnik portalında yer alan habere göre, ‘Amacımız açık – gerilimi azaltmak ve kayıt numaraları konusunda karşılıklılığı korumak’ dedi. Bislimi’nin Sırbistan sözleri.
 • Bu arada Brüksel’deki RTS TV kanalının bir kaynağı, Sırp tarafının önerilen çözüm üzerinde henüz anlaşmaya varmadığını söyledi.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 29.09.2021

 

Yunanistan

 

Yunan ve Suudi Yatırım Bakanları Stratejik İşbirliğini Görüştü

 • Yunanistan Kalkınma ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis, Suudi Yatırımlar Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih ile Atina’da yaptığı görüşmede, Yunanistan ile Suudi Arabistan arasındaki iş ilişkilerini genişletme ivmesini ele aldı.
 • Bakan, ziyaretin iki ülke liderleri arasında ikili ilişkileri daha da genişletme kararı bağlamında gerçekleştiğini kaydetti. Bu amaçla Ekim ayında bir iş heyetinin Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceğini, ziyarete yıl sonuna kadar bir Suudi heyetinin Yunanistan’a karşılık vereceğini söyledi.

 

Kaynak  : Greek City Times

Tarih : 23.09.2021

 

ABD Büyükelçisi, Yunan Kültürel Mirası ve Mülkünün Korunmasını Yenilemek İçin Anlaşma İmzaladı

 • ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey R. Pyatt ve Yunanistan Kültür ve Spor Bakanı Lina Mendoni dün, Yunanistan’ın kültürel varlıklarının korunmasını yenileyen ikili bir Mutabakat Zaptı imzaladıklarını, ABD’nin Atina Büyükelçiliği’nden duyurdu.
 • Bu yenileme, Yunanistan Cumhuriyeti’nin Arkeolojik ve Etnolojik Malzeme Kategorilerine İthalat Kısıtlaması Uygulanmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nın 10. yıldönümüdür ve ABD’nin kültürel mülkiyet kaçakçılığı ve Miras öğelerini korumak içindi. Anlaşma, Yunanistan menşeli yaklaşık 20.000 B.C.’den kalma bazı arkeolojik materyaller üzerindeki ABD ithalat kısıtlamalarını sürdürüyor.

 

Kaynak  :Greek City Times

Tarih : 23.09.2021

 

Fransa ve Yunanistan, NATO’daki AB Gücüne Doğru İlk Adımı Attı

 • Yunanistan ve Fransa, her iki ülkenin liderleri tarafından kıtada daha derin askeri işbirliğine doğru atılan cesur bir ilk adım olarak memnuniyetle karşılanan milyarlarca avroluk bir askeri anlaşma imzaladılar.
 • Yunan medyasının 5 milyar avro değerinde olduğunu bildirdiği anlaşma şartlarına göre Fransa, 2025 yılına kadar Yunanistan’a son teknoloji ürünü üç Belharra fırkateyni teslim edecek ve dördüncü bir savaş gemisi seçeneği de teklif edilecek.

 

Kaynak : The  Guardian

Tarih : 28.09.2021

 

Dış Aktörler

 

New York’ta “Mini” Balkan Zirvesi

 • Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, New York’ta bölgesel konuların görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirdi.
 • Kosova Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre görüşmede liderler, bölgede son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin endişelerini dile getirdi. Kosova, Karadağ ve Bosna Hersek liderleri, Batı Balkanlar’daki tüm ülkelerin Avrupa perspektifi için bir ön şart olan istikrarın ortak hedef olduğu yönünde görüş bildirdi.
 • Liderler, bölgesel konularda iletişim ve diyalogun devam ettirilmesi üzerinde mutabakat sağladı.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 24.09.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Didem Şimşek, Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak, Rümeysa Günerve Hatice Deniz Hızal

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Önergesi: Adalet ve Hafıza Yolunda Bir Adım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yarın oylanacak olan Srebrenitsa önergesi,...

Güney Kore Kim Jong Un Şarkısını Yasakladı

Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore'de üretilen ve TikTok'ta...

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...