TUİÇ Bölgesel Online Staj (o-Staj) 2. Dönem Başvuruları

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları ailesi olarak yola çıkarken parola edindiğimiz “hayat boyu öğrenme ve öğrendiğini aktarma” ilkesi şimdiye kadar meydana getirdiğimiz her çalışmamızda hep ilk hareket noktamızı oluşturmuştur.

Yine aynı kaygı ile bu yıl ikincisi düzenlenecek olan  “o-Staj” programımız ile sadece öğrenme ve öğretmeyi amaçlamıyor, aynı zamanda çağımızın gereklerine uygun bir hale getirdiğimiz staj uygulamamız ile öğrenmeyi ve öğretmeyi kolaylaştırmayı da planlıyoruz. Staj belirli bir yeteneği edinecek gönüllünün geçirdiği uygulamalı döneme verilen isimdir. Bu süreçte gönüllüye  tecrübe ve ağ aktarımı sağlanarak kişisel gelişimin ve aynı zamanda karşılıklı faydanın mümkün kılınması sağlanır. Kurulduğu günden bu yana üyelerine ve takipçilerine yeni ufuklar ve tecrübeler kazandırmayı amaçlayan TUİÇ, geliştirdiği “o-Staj” uygulaması ile birikimlerini sizlerle paylaşmayı hedefliyor. O-Staj programımızda katılımcılara başta;

Üniversite dersleri devam ederken yapılacak olan staj ile staj gibi ‘ek’ faaliyetleri eğitim hayatı ile harmanlama şansı,
Uzun yılların verdiği tecrübe ile düzenlenen TUİÇ staj programlarına katılım ile birlikte ağ ve tecrübe paylaşımımın mümkün kılınması,
Kurulduğu günden bugüne kadar belirli illerde mümkün kılınan akademik hayatın TUİÇ ile birlikte ulusal çapta etkinlik kazanmasının bir parçası olmak,
Başarıyla tamamlanan staj programından sonra halihazırda çalışmalarını sürdüren TUİÇ araştırma merkezlerinde araştırmacı olarak devam etme şansı,
Staj programına seçilen her katılımcıya sertifika ve referans mektubu,
Ülke çapındaki birçok üniversitede temsilciliği bulunan ve aktif çalışmalar yürüten TUİÇ bünyesindeki insanlarla tanışma ve sürdürülebilir ilişkiler inşa etme şansı
gibi fırsatlar olmak üzere birçok imkanın sağlanması planlanmaktadır.

O-Staj kapsamında stajyerler aşağıda belirtilen TUİÇ bünyesindeki akademi birimlerinde görev yapacaklardır:

  • Avrupa Çalışmaları Merkezi (AÇAM)
  • Afrika Araştırmaları Merkezi (AFRAM)
  • Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi (APAM)
  • Avrasya Araştırmaları Merkezi (AVRAM)
  • Balkan Araştırmaları Merkezi (BALKAM)
  • Orta Doğu Araştırmaları Merkezi (ORTAM)
  • Latin Amerika Araştırmaları Merkezi (LATAM)
    *ARAŞTIRMA BİRİMLERİMİZİN KONTENJANLARI 10’AR KİŞİDİR.

*Online Staj programımız Google Classroom üzerinden online olarak sürdürülecektir.

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği – TUİÇ O-Staj programına başvurabilmek için aşağıda yazılı bütün şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Üniversitelerin en az dört yıllık eğitim verilen başta “iktisadi ve idari bilimler ile siyasal bilgiler fakültelerinde” ve diğer fakültelerde öğrenim görüyor/görmüş olmak. Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, tarih, kamu yönetimi vb..
Daha önce TUİÇ O-Staj programına katılıp sertifika almamış olmak
*Staj programına katılım için yaş, sınıf ve başarı notu kriteri yoktur.

Başvuru Belgeleri
Uluslararası İlişkiler Çalışmalar Derneği – TUİÇ’de O-Staj progamı için gerekli olan belgeler;

Başvuru formunun eksiksiz doldurulması.
Başvuru formunda bulunun Niyet mektubu (en fazla 500 kelime, araştırma bölgesi ve akademik ilgi alanlarınızı içerecek şekilde staj programından beklentileriniz.)
Staj programına katılmaya hak kazanan adayların 50 TL staj katılım ücretini yatırmaları (Konuyla ilgili hak kazananlara ayrıntılı bilgi verilecektir)

TUİÇ O-Staj Süresi

TUİÇ o-Staj programı  Ocak – Haziran ayları arasında yürütülecektir.

Staj Programı Duyurusu: 25.11.2017
Bavuru Başlangıç: 01.12.2017
Son Başvuru Tarihi: 11.12.2017
Başvuru Sonuçları: 25.12.2017
Staj Başlangıcı: 01.01.2018
Staj Bitimi: 15.06.2018
Sertifika ve Referans Mektupları Gönderimi: 15.08.2018

TUİÇ O-Staj İçeriği

Yukarıda belirtilen araştırma birimlerinde stajyerler koordinatörlerinin hazırlamış olduğu o-Staj müfredatlarındaki,

Harita ve Kelime Çalışmaları
Ülke Profil Çalışması
Araştırma Yazısı
TUİÇ Haber Yazısı
Kitap Özeti
Belgesel-Film izleme
Aylık Online Kitap / Makale tartışmaları  çalışmalarını yapacaklardır.

Staj Sertifikası & Referans Mektubu

Stajını başarıyla tamamlayan stajyerler, TUİÇ Araştırma Merkezlerine Araştırmacı olarak başvurmaya hak kazanabilecektir.
Staj Sertifikası & Referans Mektubu almaya hak kazanabilmek için, yukarıdaki çalışmaları başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

8 YORUMLAR

  1. Sonuçları bugün duyuracağınızı açıklamıştınız, bütün gün bekledik, olumlu ya da olumsuz geri bir dönüş gelmedi. Hoş olmadı bu durum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.