Tunus’ta Protestolar Devam Ediyor

Tunus’un Başkenti Tunus’ta geçen hafta başlayan hükümetin kemer sıkma politikasına karşı yapılan halk protestoları bu hafta da devam etmekte. Africanews’in son verilerine göre Kuzey Afrika’da meydana gelen bu protestolar karşısında yaklaşık 600 kişinin tutuklandığı belirtilmekte. Protestocular şimdi de bu tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyorlar.

Hükümetin kemer sıkma önlemlerine karşı protesto yapmak için insanlar sokaklara dökülmüşlerdi. Geçen hafta barışçıl bir şekilde başlayan protestolar bu hafta yerini polis otomobillerine ve devlet memurlarına saldırıya kadar varan eylemlere bıraktı. Protestolar karşısında polis olaylara göz yaşartıcı gaz ile müdahalelerde bulundu ve son verilere göre yaklaşık 600 kişi tutuklandı.

Kemer sıkma politikası karşıtı göstericiler hükümetin nitelendirdiği 2018 bütçesinin revize edilmesini istiyorlar. Bütçede katma değer vergisi ve sosyal katkılarda bir artış ilan edilmesinin ardından zor durumda olan ailelerin refah umutları da son buldu. Aynı zamanda 2018’le birlikte mallarda fiyat artışları ve ithalat vergilerinde artış da gözlemlendi. Tüm bunların ardından halk protestolara başladı. Protestocuların BBC’ye verdiği bir demeç durumu şöyle özetlemekte: “Bizim taleplerimiz arasında öncelikle 2018 mali yasasının kaldırılması, temel malların fiyatlarının düşürülmesi, devlet kuruluşlarının özelleştirilmesinin tersine çevrilmesi, işsizler için sosyal güvenlik ve sağlık sigortası, sınırlı gelirli aileler ve yolsuzlukla mücadelede ulusal ve stratejik bir plan gibi talepler bulunmakta. Bu taleplere cevap vermezlerse, parlamentonun istifası çağrısında bulunacağız.”

Tunus Arap Baharının bıraktığı etkilerle 2011 yılındaki devrimden bu yana mücadele etmekte. Geçtiğimiz Aralık ayında bu gidişatın önüne geçmek adına Uluslararası Para Fonu, Tunus’a “acil eylem” ve “kararlı önlemler” alması gerektiğini söyledi. 2015’te ülkeye 2.9 milyar dolarlık bir kredi verilmişti. Ancak yine de Başbakan Chahed, bunun Tunuslular için zor bir yıl olacağını söyledi. Tunus Devlet İstatistik Enstitüsü, ticaret açığının Aralık ayında 15.592 milyar Tunus dinarına (6.25 milyar dolar) kadar genişlediğini gösterdi. İşsizlik, ulusal olarak yüzde 15’i aşıyor. Tunus Yatırım Bakanı protesto gösterilerine rağmen 2018 bütçesindeki kemer sıkma önlemlerini revize etmeyeceğini belirtti.

Suna AĞDUK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...