Türkiye Somali Arasında Ekonomik İşbirliği

0
206

Başbakan Yardımcısı Akdağ ve Somali Başbakan Yardımcısı Mahdi Mohammed Gulaid, Karma Ekonomik Komisyon 1. Dönem Toplantı Protokolü’nü imzaladı. Ekonomi Bakanlığı’nda gerçekleşen protokol imza töreninde konuşma yapan Akdağ, Somali ile ticari ve ekonomik ilişkilerin daha ileriye taşınmasını arzuladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bugüne kadar Somali’ye 3 defa ziyaret gerçekleştirdiğini söyleyen Akdağ, “Devletimizle, milletimizle kardeş Somali halkının her şartta yanında olmaya devam edeceğiz. Her zaman kardeş ülke olarak gördüğümüz Somali ile mevcut ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha yüksek seviyelere çıkartmayı hedefliyoruz. Bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz Karma Ekonomik Komisyon toplantısı bu sebeple çok önemlidir. Aramızdaki ticaret hacmi 2003 yılında 2 milyon dolardan 2016 yılında 120 milyon dolar seviyesine ulaştı. Amacımız, bu miktarı en kısa sürede 200 milyon dolara ulaştırmaktır. En kısa zaman ifadeleri yetersiz. En kısa zaman ne zaman? 2018 mi, 2019 mu? Gelin bunu 2018’de 200 milyon dolar olarak hedefleyelim” diye konuştu.

Türkiye ile Somali arasında imzalanacak olan Serbest Ticaret Anlaşmasının, ikili ticaretin artmasına mutlak katkı sağlayacağını söyleyen Akdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu anlaşma Somali’nin hassas ve öncelikli sektörlerini dikkate alarak Somali ürünlerini Türkiye pazarına tercihli girmesi sağlanacaktır. Yatırım ve müteahhitlik verilerine bu gelişmeler yansıyacaktır. Türk müteahhitleri bugüne kadar 117 ülkede 350 milyar dolar değerinde proje üstlenmişlerdir. Somali’de müteahhitlerimizin yaklaşık 76 milyar tutarında 4 projeyi üstlendiğini görüyoruz. Doğrudan yatırım olarak da 100 milyon doların üstünde Türk yatırımı bulunuyor. Bu miktarları arttırmak için bize düşen iş adamlarımız için uygun ve güvenli yatırım ortamı tesis etmektir. Türkiye-Somali Karma Ekonomik Komisyonu 1. Dönem Toplantı Tutanağının hazırlanmasında her iki ülkenin teknik heyeti yoğun çalışmalar yaptılar. İş birliği yapılabilecek sektörleri tespit ettiler, müteahhitlik, enerji, küçük ve orta ölçekli işletmeler, standardizasyon, tarım ve hayvancılık, balıkçılık, ormancılık, su, çevre ve şehircilik, turizm, sağlık, eğitim alanlarında iş birliği imkanlarını geliştirecek bir mutabakat metni oluşturdular. Yasal çerçevede yapmamız gerekenler var, daha önce imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki Ve Korunması Anlaşması, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması’nı en kısa süre içerisinde yürürlüğe koymalıyız. 2016 yılında imzalanmış enerji ve madenler, elektrik, eğitim, yüksek öğretim, denizcilik ve tarım alanlarında iş birliği mutabakat zaptı var. Bunların da iç onay süreçlerini en kısa sürede her iki tarafında tamamlaması gerekiyor.”

Mustafa Nedim CAN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here