Tunus’ta Yeni Hükümet Belirlendi

0
39

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan olaylar ve otoriter rejimlerin sarsılmasının ardından, beklide karışıkları en hızlı şekilde atlatmaya çalışan Tunus’da yeni hükümet belirlendi.

Tunus Başbakanı Beji Caid Essebsi yeni hükümetin kurulduğunun açıklamasını yaptı. Halk devriminin ardından bir türlü hükümet belirlenemeyen Tunus’ta, Zeynelabidin Bin Ali’den sonraki dönemin istikameti konusunda ciddi endişeler bulunuyordu.

Geçtiğimiz hafta yaşanan hükümet krizi ve bakanların istifası sonrasında, Başbakan Essebsi, boşalan 6 bakalığa yeni isimler atadı. Essebsi’nin, Bin Ali’ye çok yakın olmakla suçlanan geçici hükümetten kendisini uzaklaştırmaya çalıştığı belirtiliyor.

Sponsorlu

Tunus’ta protestoların ardından başbakanın istifası üzerine Essebsi de geçen hafta bu makama getirilmişti. Bakanlıklardaki değişiklikleri sitesi üzerinden duyuran Essebsi, değişikliklerin geçici devlet başkanı tarafından da onaylandığını belirtti. Essebsi, Tunus’u boşluktan çıkarmak için yeni kabinesini Cuma günü sunacağını kaydetti.

84 yaşındaki Essebsi, önceliklerinin güvenliği yeniden sağlamak, Tunus’un birden çöken ekonomisini ayağa kaldırmak ve ülkeye normal yaşamı geri getirmek olduğunu ifade etti.

(tuicakademi-cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here