Tunus’ta Yeni Hükümet Belirlendi

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan olaylar ve otoriter rejimlerin sarsılmasının ardından, beklide karışıkları en hızlı şekilde atlatmaya çalışan Tunus’da yeni hükümet belirlendi.

Tunus Başbakanı Beji Caid Essebsi yeni hükümetin kurulduğunun açıklamasını yaptı. Halk devriminin ardından bir türlü hükümet belirlenemeyen Tunus’ta, Zeynelabidin Bin Ali’den sonraki dönemin istikameti konusunda ciddi endişeler bulunuyordu.

Geçtiğimiz hafta yaşanan hükümet krizi ve bakanların istifası sonrasında, Başbakan Essebsi, boşalan 6 bakalığa yeni isimler atadı. Essebsi’nin, Bin Ali’ye çok yakın olmakla suçlanan geçici hükümetten kendisini uzaklaştırmaya çalıştığı belirtiliyor.

Tunus’ta protestoların ardından başbakanın istifası üzerine Essebsi de geçen hafta bu makama getirilmişti. Bakanlıklardaki değişiklikleri sitesi üzerinden duyuran Essebsi, değişikliklerin geçici devlet başkanı tarafından da onaylandığını belirtti. Essebsi, Tunus’u boşluktan çıkarmak için yeni kabinesini Cuma günü sunacağını kaydetti.

84 yaşındaki Essebsi, önceliklerinin güvenliği yeniden sağlamak, Tunus’un birden çöken ekonomisini ayağa kaldırmak ve ülkeye normal yaşamı geri getirmek olduğunu ifade etti.

(tuicakademi-cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...