Türkiye – ABD’nin İran Yorum Farkı

İran’ın Başkenti Tahran’da dün gerçekleştirilen mitingde Fars Haber ajansına göre bir kişinin öldüğü birkaç kişinin yaralandığı belirtildi.

Mısır’da gerçekleştirilen protesto gösterilerine destek mahiyetinde düzenlenen İran’daki miting 2009 yılında yapılan protesto gösterilerine göre daha az katılımcı ile gerçekleştirildi. Yapılan miting süresince İran’da twitter ve facebook’a ulaşım engellenirken, miting esansında yaşanan gerginliklerde İran polisi gaz bombaları ve plastik mermi kullandı.

Tahran’da muhalifler miting gerçekleştirirken İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü misafir ediyordu. Gül ile Ahmedinejad’ın gerçekleştirdikleri basın toplantısında her iki cumhurbaşkanına da birer soru sorulmasına izin verildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Gül’e bölgede yaşanan son gelişmelere dair düşünceleri soruldu. Cumhurbaşkanı Gül, “Mısır” lafını telaffuz etmeden daha önce İran Cumhurbaşkanı’nın önünde yapılmamış bir şeyi gerçekleştirerek tüm konuşmasını “Demokrasi Vurgusu” üzerine gerçekleştirdi. “Herkesin önce kendi evinin içini temizlemesi gerektiğini” söyleyen Abdullah Gül, “bir ülkenin liderleri, halklarının reform taleplerini yerine getirmezlerse halkın işi ele aldığını ve reformu kendisinin gerçekleştirdiğini’ de sözlerine ekledi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Amerikan Kongresi’ne yaptığı ziyarette İran’da yapılan protesto gösterileri ile ilgili “Biz İran’daki muhaliflerin cesur davranarak Mısır’da geçen hafta yaşananları bir fırsat olarak değerlendirmesini ve aynı şansa sahip olmasını diliyoruz” dedi.  “İranlıların evrensel haklarını savunuyoruz” diyerek sözlerine devam eden Clinton Hüsnü Mübarek’i deviren Mısırlılar gibi İranlıların da kendi yeniden doğuşlarının ışığı olabileceğine inandıklarını ifade etti.

Stratejik müttefik olan iki ülke Türkiye ve ABD’nin cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanı tarafından yapılan bu yorumlar arasındaki farkın bölgeye yakın olmak, bölge dinamikleriyle iç içe yaşamak ile ilgili olduğu söylenebilir. Türkiye komşusu İran’ın demokratikleşmesi için cumhurbaşkanı nezdinde önemli açıklamalar yaparken bunu doğrudan protestocuların kazanması ve Ahmedinejad’ı devirmesi olarak görmezken, ABD’nin İran’da demokrasi için Ahmedinejad yönetiminin gitmesini istemesi, aradaki yorum farkını ortaya koyuyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İran ziyareti bugün Isfahan’a yapacağı gezi ile devam ediyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün programına göre ilk Türkiye cumhurbaşkanı olarak Tebriz’i ziyaret etmesi de bekleniyor.

 

(tuicakademi, theaustralian, radikal)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...