Türkiye, Azerbaycan, Moğalistan ve Kırgızistan Askeri Birlik Kurdu

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 4 ülkenin katılımıyla Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı kuruldu. Bütün üye ülkelerin baş harflerinden oluşan TAKM’ nin, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın katılımlarıyla Azerbaycan’da resmen kurularak faaliyetlerine başladığı bildirildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama da Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın katılımlarıyla 25 Ocak’ta Bakü’de kurularak faaliyetlerine başlayan TAKM’nin, katılımcı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngördüğü ve hiçbir ülke veya kuruluşa karşı oluşturulmadığı belirtilerek, sadece barışa hizmet etmeyi ve vatandaşlarına insan odaklı, çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, oy birliğiyle, ilk dönem başkanlığı ve teşkilatın daimi sekretaryalığı görevinin Türkiye’ye verildiği, ilk dönem başkanlığını 2014 yılı Mayıs ayına kadar yürütecek olan Türkiye’nin daha sonra Kırgızistan’a devredeceği ifade edildi.

Üyeler arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe değişimini amaçlayan ve bölgedeki bütün ülkelere açık olan teşkilatın ismini, kurucu üye ülkelerin baş harflerinden alan TAKM’nin sembolünde ise, teşkilatta yer alan ülkelerin kültürlerinde büyük bir öneme sahip olan “at” yer alıyor. Sembol üzerindeki 4 yıldızın kuruluşta yer alan 4 ülkeyi temsil ettiği bilgiler arasında.

Dönem Başkanı olan ülke tarafından muhafaza edilecek sembolik “at” heykelinin, Azerbaycan Dâhili Koşunlar Komutanı tarafından, Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu’ya törenle teslim edildiği belirtildi.


(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, Star)

Ayşe DOĞAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...