Türkiye, Azerbaycan, Moğalistan ve Kırgızistan Askeri Birlik Kurdu

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 4 ülkenin katılımıyla Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı kuruldu. Bütün üye ülkelerin baş harflerinden oluşan TAKM’ nin, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın katılımlarıyla Azerbaycan’da resmen kurularak faaliyetlerine başladığı bildirildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama da Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın katılımlarıyla 25 Ocak’ta Bakü’de kurularak faaliyetlerine başlayan TAKM’nin, katılımcı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngördüğü ve hiçbir ülke veya kuruluşa karşı oluşturulmadığı belirtilerek, sadece barışa hizmet etmeyi ve vatandaşlarına insan odaklı, çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, oy birliğiyle, ilk dönem başkanlığı ve teşkilatın daimi sekretaryalığı görevinin Türkiye’ye verildiği, ilk dönem başkanlığını 2014 yılı Mayıs ayına kadar yürütecek olan Türkiye’nin daha sonra Kırgızistan’a devredeceği ifade edildi.

Üyeler arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe değişimini amaçlayan ve bölgedeki bütün ülkelere açık olan teşkilatın ismini, kurucu üye ülkelerin baş harflerinden alan TAKM’nin sembolünde ise, teşkilatta yer alan ülkelerin kültürlerinde büyük bir öneme sahip olan “at” yer alıyor. Sembol üzerindeki 4 yıldızın kuruluşta yer alan 4 ülkeyi temsil ettiği bilgiler arasında.

Dönem Başkanı olan ülke tarafından muhafaza edilecek sembolik “at” heykelinin, Azerbaycan Dâhili Koşunlar Komutanı tarafından, Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu’ya törenle teslim edildiği belirtildi.


(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, Star)

Ayşe DOĞAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...