Türkiye’ den Ermeni Sergisine Karşı Atak

Danimarka’da Ermenistan Büyükelçiliği ile Danimarka Kraliyet Kütüphanesi işbirliği sonucunda “Ermeni Soykırımı ve İskandinavya Tepkisi” isimli serginin açılması üzerine Türkiye kısa sürede harekete geçti.

Danimarka Kraliyet Kütüphanesi yetkilileriyle iletişime geçen Türkiye Kopenhag Büyükelçiliği’nin, 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili Türkiye’nin bakışını yansıtan bir serginin açılmasını talep ettiği, Danimarka Kraliyet Kütüphanesi’nin ise Türkiye’nin talebini kabul ettiği bildirildi.  Aynı mekânda ve aynı şartlarda Türkiye’nin karşı sergisi Türkiye’nin talebi doğrultusunda açılacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınlayan Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek açıklamasında: “Danimarka’da Kraliyet Kütüphanesi’nde 6 Kasım 2012 tarihinde ‘Armenian Genocide and the Scandinavian Responce’ başlıklı bir sergi açılacağının öğrenilmesi üzerine Direktör Erland Kolding Nielsen ile bir görüşme gerçekleştirerek, konuya ilişkin değerlendirmemizi aktardım. Önümüzdeki dönemde, aynı mekanda Büyükelçiliğimiz tarafından 1915 olayları konulu bir sergi açılması hususunda mutabık kaldık. Söz konusu serginin hazırlıkları sürmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Diğer yandan Danimarka medyasına konuşan Ermenistan’ın Kopenhag Büyükelçisi Hrachya Agha-Janyan, Kraliyet Kütüphanesin’den Türkiye tarafından açılacak sergiyi iptal etmesini istediği öğrenildi. Agha-Janyan: “Yetkililerin konuyu yeniden değerlendirmesini bekliyoruz. Kraliyet Kütüphanesi Türkiye’nin baskılarına boyun eğmemeli.”  açıklamasında bulundu.

Kütüphane olarak baskılara göre hareket etmediklerini belirten Nielsen ise, “Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği ile Ermeni sergisinin kaldırılmasına dair herhangi bir görüşme yapmadık. Yalnızca onlara da kendi bakış açılarından olayı yansıtma imkânı sağladık.” diye konuştu.

(TUİÇ Akademi, Star, Bugün )

Ayşe DOĞAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...